جستجوی پیشرفته   |  ارسال مطلب  
  صفحه اصلی     آرشیو     تماس با ما     درباره ما     پیوندها     RSS  
جمعه، 31 شهریور 1396 - 18:01   
  >> روی خط خبرها:  
 آخرین مطالب
  نخبگان آمریکا از داشتن چنین رئیس‌جمهوری احساس شرم می‌کنند
  اتهام زنی به ایران، زیبنده دولت فاسد و قلدر آمریکا است
  توضیحات دبیر هیئت دولت درباره تغییر ساعات اداری
  هر حرکت غلط در برجام با عکس‌العمل جمهوری‌ اسلامی مواجه خواهد شد
  فقط آژانس انرژی اتمی می‌تواند اعلام کند ایران به تعهداتش در برجام عمل کرده است
  مشکلات بانکی و مالی علیرغم گذشت یک سال از برجام ادامه دارد
  تا تشکیل دولت و جامعه اسلامی فاصله زیادی وجود دارد
  وزارت دفاع عراق: تلعفر کاملا آزاد شد
  درگیری میان آمریکا و اروپا بر سر توافق هسته‌ای با ایران
  تقدیم سند اقدامات ۱۲ساله شهرداری تهران به شورای شهر
  محسن رضایی: «مصدق» به آمریکا پناه برد ولی سرنگون شد
  آمریکا خلف وعده کند در مقیاس ساعت به شرایط پیش از مذاکرات بازمی‌گردیم
  اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند
  دولتمردان اقتصاد مقاومتی را جدی بگیرند
  آزادسازی حلب همه محاسبات آمریکا و سعودی را به هم زد
  گزینه جدید ریاست سازمان ملی جوانان
  ایران به مذاکره مجدد درباره برجام و مسائل هسته‌ای بازگشت نخواهد داشت
  نتایج کنکور ۹۶ اعلام شد
  تنفیذ رأی مردم به رئیس جمهور دوازدهم
  امنیت حجاج مهم است و ما قضایای حج ۹۴ را فراموش نمی‌کنیم
آرشیو آخرین مطالب
  درباره ما  
اصولگرا

اصولگرا انتشار صحیح اخبار، مقالات و تحلیل خبرها را در راستای منافع ملی جمهوری اسلامی ایران و ترویج شاخص‌ها، گفتمان و منش اصولگرایی بر اساس دیدگاه مقام عظمای ولایت، رسالت خود می‌داند.

*ما ارزش آگاهانه زیستن را می‌دانیم*

*اصول ما وفاداری و میهن‌پرستی زیر پرچم ایران اسلامی و فرمان‌برداری از ولایت فقیه است*

*اما اصول‌گرایی چیست؟*

اصول‌گرایی چپ و راست نیست.
اصول‌گرایی محافظه‌کاری نیست.
اصول‌گرایی، بنیادگرایی رایج به مفهوم (Fundamentalism) نیز نیست.
اصول‌گرایی با تحجر (Bigotry) به معنای خشک‌نظری، خشک‌ اندیشی و چسبیدن به اصول کهنه و قدیمی فرق دارد.
اصول‌گرایی نباید با افراطی‌گری و تندروی (Extermism)، که «اعتقاد به افکار یا اتخاذ تصمیماتی افراطی» اعم از چپ و راست را نمایندگی می‌کند، اشتباه گرفته شود.
اصول‌گرایی هم ایدئولوژی، هم راهبرد و هم گفتمان است.
اصول‌گرایی، در عین حال که خط تمایز خود را آشکارا با تحجر، واپسگرایی، بنیادگرایی و محافظه‌کاری اعلام کرده است، پارادایم و خط‌مشی و الگویی اصلاح‌طلبانه را که خواهان این است که تغییرات تدریجی به صورت قانونی و مسالمت‌آمیز انجام شود، در خود جای داده است.
اصول‌گرایی بر این باور است که اسلام برنامه‌ای جامع و عملی برای اداره جامعه در عصر کنونی دارد. جمهوری اسلامی را بهترین شکل حکومت می‌داند و معتقد است که اسلام محتوا، و جمهوری شکل و فرم حکومت را بیان کرده است. بر این اساس نه مانند محافظه‌کاران سنتی‌خواهان «حکومت اسلامی» است و نه مانند لیبرال‌ها خواستار «جمهوری و دموکراتیک اسلامی»، بلکه براساس همان قرائتی که حضرت امام‌خمینی فرمودند: «جمهوری اسلامی نه یک کلمه زیاد نه یک کلمه کم. فقط جمهوری اسلامی» را قبول دارد.
اعتقاد و التزام به قانون اساسی به عنوان سند میثاق عمومی ملت و کارکرد قانون در اداره امور را یکی از بایسته‌های اصول‌گرایی باید برشمرد.هرچند می‌توان مردم‌سالاری دینی را مترادف جمهوری اسلامی دانست، مردم‌سالاری دینی آشکارا گویای اعتقاد به لوازم مردم‌سالاری در اداره حکومت است. انتخابات، مشارکت، رقابت، احزاب سیاسی، آزادی، حق اکثریت از جلوه‌های مهم مردم‌سالاری است.
اصول‌گرایی با تبارگماری، باندبازی، جناح‌گرایی، قبیله‌گرایی و فامیل‌بازی به شدت مخالفت دارد. این گفتمان معیار عزل و نصب‌ها و واگذاری مسئولیتها را شایسته‌سالاری براساس تخصص، دانش، تجربه، کاردانی، مدیریت، اهلیت و صلاحیت می‌داند.
اصول‌گرایی مسئولیتها را به مثابه امانت و ودیعه الهی برمی‌شمارد و خود را در قبال وظایف محوله در پیشگاه عدل الهی و مردم و نهادهای ذی‌ربط پاسخگو و مسئول می‌شناسد.
اصول‌گرایی پرسش مردم از مسئولان و پاسخگویی آنها را نه یک وظیفه بلکه حق می‌داند. تعمیم نظارت عمومی و نهادینه کردن فرهنگ پرسشگری و پاسخگویی را گامی در جهت عمل به آموزه‌های قرآنی و دینی مبنی بر فریضه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر تلقی می‌کند. بین نقد عملکرد مسئولان با تخریب و مچ‌گیری تفاوت قائل است و بر نقد درون‌گفتمانی به مثابه راهبردی برای خلاقیت و پویایی گفتمان اصول‌گرایی تأکید ویژه‌ای دارد.
اصول‌گرایی با یکه‌سالاری، پدرسالاری، شیخوخیت و استبداد رأی نسبتی ندارد، بر این باور است که اداره امور با عقل و تدبیر و خرد جمعی میسر است نه با خرافات و موهومات؛ قبول نهادهای برخاسته از آن چون شوراهای اسلامی شهر و روستا یا سایر تشکلها و نیز تمکین به رأی اکثریت را سرلوحه امور خود برمی‌شمارد.
اصول‌گرایی، علاوه بر اعتقاد به اصول و مبانی انقلاب اسلامی، التزام عملی خود را بدانها برای همگان با افتخار آشکار می‌سازد. بر این اساس به تأسی از حضرت امام‌خمینی(ره) «حفظ نظام جمهوری اسلامی را بزرگ‌ترین واجب شرعی» می‌داند. همچنین «ولایت فقیه» را بزرگ‌ترین میراث ماندگار امام، و نهاد رهبری را نماد مردم‌سالاری دینی برمی‌شمارد. اصول‌گرایی «آزادی»، «استقلال»، «نه شرقی، نه غربی» را به مثابه شعارهای راهبردی و آرمانهای اصیل انقلاب می‌داند.
اصول‌گرایی، عدالتخواهی را در سپهر مسئولان و نیز مطالبات مردم می‌داند. عدالت را در ساحت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌بیند و بر این باور است که واگذاری مسئولیتها و مناصب، توزیع ثروت و بهره‌گیری از امکانات جامعه براساس عدالت باید انجام شود. عدالت را مهم‌ترین راه برای مقابله با اشرافی‌گری، تبعیض، و فساد برمی‌شمارد.
اصول‌گرایی با افراطی‌گری و رادیکالیسم مخالف است، نه ماجراجویی و تندروی را نه در عرصه داخلی تجویز می‌کند و نه در عرصه سیاست خارجی، زیرا بر این باور است که مشی اعتدال و میانه‌روی بهترین روش اداره امور داخلی برای تأمین حقوق شهروندان و برقراری انضباط اجتماعی است. از دیگر سو در عرصه دیپلماتیک به دنبال بسط روابط دوستانه و مسالمت‌آمیز با کشورهای جهان و تنش‌زدایی است. اصول‌گرایی خطوط قرمز و محدوده ممنوعه را در سیاست خارجی به اقتضای زمان و مصالح نظام از طریق مراجع ذی‌صلاح قانونی معتبر می‌شمارد.
اصول‌گرایی علم و دانش را از عوامل مهم اقتدار می‌داند. توجه بایسته به تخصص و واگذاری مناصب و مسئولیتها را یک اصل انکارناپذیر می‌داند. در عین حال اهتمام بایسته برای فراهم ساختن شرایط لازم در جهت روشنگری نظریه‌پردازی و جهاد علمی را مورد توجه قرار می‌دهد. بر این اساس، نخبگان حوزه و دانشگاه را به عنوان مولدان فکر و گروههای مرجع محترم می‌داند و بر این باور است که در محیطها و مراکز آموزش عالی باید علم و دانش و آزاداندیشی محور همه امور باشد.
دوست‌شناسی و دشمن‌شناسی از بنیانهای مرصوص اصول‌گرایی است. استکبارستیزی در ذات و جوهره اعتقادات اصول‌گرایی است.

این پایگاه از بهمن‌ماه 1387 فعالیت خود را آغاز نموده و بنیان‌گذاران و دیگر دست‌اندرکاران آن تمام تلاش خود را کرده‌اند تا از اصول اولیه‌ی انقلاب، آرمان‌های امام راحل و نایب بر حقش انحراف نیابند.

نشانی ما در گوگل پلاس: bit.ly/osoolgera

 پربیننده‌ترین مطالب
  نخبگان آمریکا از داشتن چنین رئیس‌جمهوری احساس شرم می‌کنند
آرشیو پربیننده‌ترین مطالب
::  صفحه نخست ::  آرشیو ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  درباره ما ::  نقشه سایت ::  نوار ابزار اصولگرا ::  نسخه تلکس
© اصول‌گرا 1391 - 1387
info@osoolgera.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
Real Time Web Analytics