اصولگرا ـ پايگاه خبري تحليلي اصولگرا : چگونه جايزه اسكار به شاخه عمليات رواني القاعده رسيد؟
سه شنبه، 10 اسفند 1395 - 16:40 کد خبر:35387
مستند كوتاهي كه آكادمي اسكار به آن جايزه داد روايتي بود كه كلاه سفيدها از نبرد حلب ارائه كرده‌اند؛ نبردي كه در آن گروه‌هاي تروريستي به عنوان قهرمان فيلم و ارتش سوريه نقش «بد من» را بازي مي‌كند.

شب گذشته جايزه بخش مستند كوتاه اسكار به «كلاه سفيدها» تعلق گرفت. اعطاي اسكار به اين گروه موضوع غيرمنتظره‌اي نبود. اين گروه يكي از نامزدهاي دريافت جايزه صلح سال 2016 هم بود. رائد صالح از سركردگان اين گروه روي سن رفت و در بخشي از سخنراني‏‌اش گفت؛ مي خواهم آيه‌اي از قرآن را بخوانم كه در آن آمده اگر فردي يك نفر را بكشد گويي همه بشريت را كشته است!

اما كلاه سفيدها چه كساني هستند؟ در سوريه چه مي‌كنند؟ و آيا مطابق آنچه ادعا دارند در جنگ سوريه بيطرف هستند؟ اين گروه كه به دليل بر سر گذاشتن كلاه‌هاي سفيد رنگ، اين نام را براي خود برگزيده اند مدعي هستند كارشان كمك به مردم و شهرونداني است كه در جنگ آسيب مي‌بينند.

مجله نيوزويك در مقاله اي به اين گروه پرداخته و مي نويسد: «اين سازمان بدون در نظر گرفتن مذهب و با بي‏طرفي به انجام وظايفش مي پردازد و اعضاي اين سازمان غير مسلح هستند. اما دهها تصوير و ويدئو خلاف اين مسئله را ثابت مي‌كند و آشكار مي سازد كه كلاه سفيدها به طور مستقيم با گروههاي مسلح كه در ميان آنها جبهه النصره نيز هست همكاري مي كنند. اين سازمان در كمپين هاي ضد حكومت سوريه با دست بردن در تصاوير و اخبار با هدف تاثير گذاشتن بر روي افكار عمومي مشاركت مي كنند.»

تاريخ تاسيس اين سازمان و نيز مواضع سياسي مديرانش و همچنين منابع مالي و پيشتيباني دفاع مدني باعث مي شود در بي طرفي اين سازمان ترديد ايجاد شود. اين سازمان در مارس 2013 به دست كارمند سابق اداره اطلاعات نظامي و كارشناس امنيتي انگليس، جميز لو ميجرر تاسيس شده است و در واقع بايد آن را بازوي تبليغاتي ام.آي6 در سوريه دانست. اين گروه با گروه موسوم به «ناظران حقوق بشر سوريه» كه دفتر اصلي آن در لندن است، رابطه اي تنگاتنگ دارد و به نوعي مكمل هم محسوب مي شوند.  حمايت مستمر شبكه ماهواره اي گروهك منافقين-كه دستانش به خون 17 هزار شهروند ايراني آغشته است- از كلاه سفيدها و مصاحبه هاي اختصاصي با رائد صالح، به خوبي نشان دهنده سمت و سوي اين گروه به اصطلاح امدادرسان و صلح طلب است!

سازمان كلاه سفيدها براي سازماندهي داوطلبان براي فعاليت در زمينه دفاع مدني ايجاد شده، كه سالانه 30 ميليون دلار بودجه براي آن اختصاص داده مي شود. بخش عمده اي از اين بودجه در جهت تامين نيازها و پرداخت حقوق داوطلبان است.

در گزارش USAID كه در ژانويه 2015 منتشر شده آمده است: «اين نهاد 18 ميليون دلار به كلاه سفيدهاي سازمان دفاع مدني سوريه اختصاص داده است. همچنين لندن تلگراف در مورد كلاه سفيدها مي گويد كه تامين كننده اصلي اين سازمان وزارت خارجه امارت متحده عربي است كه 5/3 ميليون يورو به اين موسسه اعطا كرده است. همچنين دولت انگليس نيز اعلام كرد كه 10 ميليون يورو به اين سازمان به منظور افزايش هماهنگي ميان اين سازمان و مجلس مخالفان سوري اعطا خواهد كرد. تعداد داوطلبان كلاه سفيد نيز 2000 نفر افزايش داشته است و به هر يك از اعضا ماهانه معادل 150 دلار پرداخت مي شود.»

چندي پيش پايگاه كانادايي «گلوبال ريسرچ» و در كوران نبرد ارتش سوريه با تروريست ها در حلب نوشت: غرب هجمه رسانه‌اي شديدي را براي تحريف حقيقت آنچه در شهر حلب سوريه ميان ارتش سوريه و متحدانش در مبارزه با گروه‌هاي تروريستي مانند داعش، جبهه النصره، جيش الاسلام و احرار الشام كه از سوي عربستان، تركيه و ناتو حمايت مي شوند، در پيش گرفته است.

در ادامه اين گزارش عنوان شده بود: گروه هاي مسلح صدها خمپاره را به حلب شليك كرده اند و اين موضوع موجب واكنش ارتش سوريه شده است اما رسانه هاي آمريكايي تصويري اشتباه از اين اقدام ارتش سوريه براي رفع تهديد از شهروندان حلب را منعكس مي كنند. همچنين دولت آمريكا از سازمان هاي غير دولتي و برخي شبه نظاميان به صورت نيابتي استفاده مي كند تا از اين طريق به صورت دائمي تصويري دروغين را از ارتش سوريه نشان دهد كه در آن نيروهاي ارتش فقط شهروندان را هدف قرار مي دهند. از جمله بارزترين اين سازمان ها، «كلاه سفيدها» در سوريه است كه منبع اصلي براي انعكاس تصويري است كه مدعي است جنگنده هاي روسيه و سوريه به شكل دائمي بيمارستان ها را هدف قرار مي دهند.

مستند كوتاهي كه آكادمي اسكار به آن جايزه داد روايتي بود كه كلاه سفيدها از نبرد حلب ارائه كرده اند. نبردي كه در آن گروه هاي تروريستي به عنوان قهرمان فيلم و ارتش سوريه نقش «بد من» را بازي مي كند. هنگامي كه شرق حلب از اشغال تروريست ها آزاد شد، روشن شد كه مقر كلاه سفيدها چيزي جز پايگاه نظامي القاعده نبوده است. آنها پس از خروج از حلب اقدام بعدي خود را در اطراف دمشق كليد زدند. آنان با همكاري نيروهاي القاعده در منطقه وادي بردي، هفته‏‌ها 5 ميليون شهروند دمشق و حومه آن را از آب آشاميدني محروم كردند.

اصلي ترين كاركرد كلاه سفيدها تهيه فيلم هاي ساختگي و تبليغاتي براي وارونه نمايي شرايط جنگ در سوريه است. آنها در اين راه از هيچ ترفند و تقلبي دريغ نمي‌كنند. از اين جهت اعطاي جايزه اسكار به عنوان نماد داستان پردازي تصويري هاليوودي به اين گروه را بايد كاملاً بجا دانست! امروز تروريست ها در ميدان نبرد سوريه درمانده تر و از هم پاشيده تر از هميشه هستند. اعطاي اسكار به كلاه سفيدها را مي توان تزريق اميد به بازوي تبليغاتي و جنگ رواني القاعده در جنگ سوريه دانست.

انتهاي پيام