اصولگرا ـ پايگاه خبري تحليلي اصولگرا : دستگيري بدهكار ۳۰ هزار ميلياردي/ پرونده فساد مالي دري اصفهاني
یکشنبه، 16 مهر 1396 - 13:48 کد خبر:35522
صد و نوزدهمين نشست خبري سخنگوي قوه قضاييه با حضور نمايندگان رسانه‌ها برگزار شد.

حجت الاسلام محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضاييه در نشستي خبري به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.
رفع تصرف از 20 هزار هكتار زمين‌خواري در 23 استان/ دستگيري بدهكار 30 هزار ميلياردي مرتبط با 14 بانك

حجت‌الاسلام محسني اژه‌اي در يكصد و نوزدهمين نشست خبري خود با اصحاب رسانه با تقدير از مردم به واسطه عزاداري ها و حضور پرشور در تشييع شهيد حججي گفت: اين شهيد نمادي براي همه مدافعان از ارزش ها و شهدا و جانبازان شد.

وي افزود: مراسمي كه در تهران و مشهد و اصفهان برگزار شد بر اساس اظهارات مسئولان برپايي يا بي نظير يا كم نظير بوده است و بعد از انقلاب حضور برخي افراد در تشييع اين شهيد غيرمنتظره بود.

اژه‌اي گفت: قوه قضاييه همچنان كه بارها گفتيم به طور جد مصصم به برخورد با هرگونه فساد امنيتي، اقتصادي است و باز مصمم است كه از حقوق مردم دفاع كند كه نمونه هايي از آن ها را طي ماه هاي اخير شاهد هستيد.

سخنگوي قوه قضاييه گفت: با وجود اينكه برخي دستگاه ها وظايف خود را به دوش ما انداخته اند باز با تمام توان ادامه داده ايم و يكي از اين موضوعات بحث مبارزه بازمين خواري بوده است.

وي تصريح كرد: در ٢٣ استان در طول ٦ ماه امسال ما ٢٠ هزار و ٣٤١ هكتار زمين را رفع تصرف كرده ايم و بيش از ٤٧ هكتار قلع و قمع داشته ايم.

اژه‌اي به موضوع مشكلات بانكي اشاره كرد و گفت: بانك ها هم كوتاهي هايي داشتند اما ما اين كوتاهي را به خاطر مردم جبران و به خاطر مردم پيگيري مي كنيم.

وي افزود: اخيرا يكي از همين افراد كه فساد بانكي داشته بازداشت شده كه با ١٤ بانك ارتباط داشته و بيش از ٣٠ هزار ميليارد بدهي دارد كه ١٦ هزار ميلياردش معوق است.

سخنگوي قوه قضاييه گفت: در رابطه با تعاوني هاي اعتبار كه يا بدون مجوز كار كردن يا با مجوزخلاف كار كردند كه قوه ناچار است وارد شود تا جايي كه ممكن است پول مردم از بين نرود.

وي گفت: قوه قضاييه اين كسري ساير دستگاه ها را براي دفاع از حقوق مردم تحمل مي كند. در مورد اين پرونده هاي اخير مثل تعاوني فرشتگان يا كاسپين در طول ماه هاي اخير فقط سه بار شخص رييس قوه تشكيل جلسه داده است.

چرا بانك مركزي به كسي كه 100 چك برگشتي دارد دسته چك مي‌دهد؟

حجت‌الاسلام محسني اژه‌اي در ادامه يكصد و نوزدهمين نشست خبري خود گفت: مصمم هستيم با هرنوع فسادي مقابله كنيم و خط قرمزي در اين زمينه نداريم.

وي افزود: در اين مبارزه فراگير مشكلاتي هم پيش مي آيد كه ما اين را هم به جان خريده ايم و از سنگ اندازي مخالفين ابايي نداريم.

اژه‌اي گفت: قوه در برخورد با مفاسد نگاه و موضع سياسي ندارد ممكن است فردي وابستگي سياسي داشته باشد و عده اي بخواهند از اين موضوع سوءاستفاده كنند كه اين به ما ارتباطي ندارد.

وي تصريح كرد: برخي دستگاه ها اگر درست به وظايف خود عمل كنند بار اضافي براي قوه قضاييه ايجاد نمي شود.

سخنگوي قوه قضاييه گفت: مدتي پيش موردي را گفتم كه در طول ٤ ماه بيش از ٢٨٠٠ برگ چك از يك شعبه تحويل اين آقا شده بود كه اين فرد در مدت كوتاهي از بانك ها ٦٤٠ فقره چك برگشتي داشته است.

وي ادامه داد: وقتي فردي ١٠٠ چكش برگشت مي خورد بانك مركزي نبايد ورود كند و مانع از ارائه مجدد شود؟

اژه‌اي افزود: خواهش ما اين است بانك مركزي و بانك ها به اين موضوع توجه بيشتري كنند كه دردسر كمتري ايجاد شود.

ماجراي نامه‌هاي محرمانه جعلي به نام سيد ابراهيم رئيسي/ اخاذي با نام اژه‌اي توسط يك خبرنگار

محسني اژه‌اي در ادامه در يكصد و نوزدهمين نشست خبري خود با اصحاب رسانه‌ها گفت: مورد ديگري كه از شما رسانه ها مي خواهم شفاف سازي كنيد، افرادي هستند جاعل كه جعل عنوان يا نامه مي كنند و اقدام به اخاذي مي كنند و خود را مرتبط با بانك و قوه قضاييه و ادارات ثبتي مي دانند.

وي افزود: برگه هاي جعلي اخيرا آمده بود كه يك برگ را فوق العاده ناشيانه جعل كردند به نام معاون اول قوه قضاييه سيد ابراهيم رييسي. در حالي كه آقاي رييسي يك زماني معاون اول بود نه متن و نه مهر و امضا به قوه ارتباطي دارد و مثلا هم عنوان كردند محرمانه.

اژه‌اي گفت: نامه ديگري است كه به همين ترتيب ذيلش نوشتند معاون اول قوه قضاييه به نام رياست قوه قضاييه خيلي ناشيانه جعل كردند به نام رييس ديوان محاسبات كشور.

وي تصريح كرد: كسي كه يك مقدار يه كار اداري آشنا باشد مي داند رييس قوه اينگونه نامه نگاري نمي كند. اينها مي خواستند يك سوء استفاده اي براي خود يا اطرافيان بكنند برخي از اين افراد دستگير شدند. احتمالاً هم بايد يك جريان باشد.

من خواهش مي كنم مردم يك مقدار توجه داشته باشند يك وقت كسي از طرف من ميرود كه مورد هم داشتيم كه يك خبرنگاري بوده كه گفته با من ارتباط و عكس داره و از فردي پول خواسته و گفته اگر ندهي خبري عليه تو مي زنم كه شناسايي شده و اگر تحقيقات درست باشد ما ارجاع مي دهيم به دادستاني تا دستگير شود.

وي افزود: در مورد خبرها و دروغ هايي كه نسبت به قوه قضاييه و برخي مسيولان مي دهند كذب محض است.

اژه‌اي گفت: يكي از اينها يكي از همين شيكه هاي ضد انقلاب هستند كه از سرويس هاي صهيونيستي هم بهره مي برند اما در جعل خود ناشي هستند بدتر از اين حرف ها و مشابه اينها را عليه شهيد بهشتي در نشريات و شب نامه هاي ضد انقلاب ميزدند و كساني اين حرفها را مي زدند كه خودشان در دامن آمريكا و صدام بودند.

در مبارزه با مفسدان كوتاه نيامده و مصم تر هم مي‌شويم

حجت‌الاسلام محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضاييه در ادامه نشست خبري خود با اصحاب رسانه گفت: به نظر من اين جمله امروز خيلي صادق است در مورد اين افراد كه خدا را شكر كه دشمنان ما را از احمق ها قرار داده كه حتي وقتي مي خواهند يك مطلبي را هم جعل كنند باز بلد نيستند در حالي كه از سيا و موساد هم كمك مي گيرند.

وي ادامه داد: اين نشان مي دهد تيغ قوه بر گردن مفسدين به موقع و موثر بوده است بنابراين تصور مي كنند با اين جوسازي ها قوه كوتاه مي آيد.

سخنگوي قوه قضاييه گفت: من در نمازجمعه تيرماه هم گفتم كه فشارها عليه قوه قضاييه زياد مي شود. اما به جرات مي گويم قوه با اين فضاسازي ها اگر مصمم تر نشود كوتاه نمي آيد.

براي پرونده حسين فريدون هنوز كيفرخواست صادر نشده است/متهم فراري هنوز دستگير نشده

محسني اژه‌اي در ادامه در يكصد و نوزدهمين نشست خبري خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالي در خصوص اينكه شنيده شده يكي از مسئولان در يكي از سفارتخانه هاي اروپايي دستگير شده يا نه گفت اخيرا دستگيري نداشته ايم.

وي افزود: ولي قبلا يكي بود كه دستگير شده بود و حكم حبس و جزاي نقدي و شلاق برايش صادر شد.

اژه‌اي در پاسخ به سوال خبرنگار فارس كه از وي درباره آخرين وضعيت پرونده حسين فريدون پرسيده بود گفت: پرونده هنوز كيفرخواست نخورده و به دادگاه نرفته است.

سخنگوي قوه قضاييه همچنين درباره متهم فراري اين پرونده نيز گفت: آن متهم فراري هم دستگير نشده و كماكان فراري است.

وي در خصوص آخرين وضعيت پرونده نمازي ها گفت: حكم حبس شان تاييد شد كه الان هم در حال تحمل كيفر هستند.

محدوديت جديدي براي خاتمي اعمال نشده است

حجت الاسلام محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضاييه در يكصدونوزدهمين نشست خبري خود در پاسخ به سوال ديگري درباره اعمال محدوديت جديد براي رييس دولت اصلاحات گفت: آن مقداري كه پرسيدم از جزئيات خبر ندارم. دادستان ويژه روحانيت تكذيب نكرده و گفته محدوديت ها مثل سابقه و تصويب دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي است.

وي افزود: اقدام جديدي صورت نگرفته و همان محدوديت هاي قبلي بوده كه هر چند قت يكبار نامه اي به ضابطان داده مي شد و همين دستور گذشته باز هم صادر و تمديد شده است.

محسني اژه‌اي درخصوص پرونده ثامن الحجج نيز گفت: ٩٩ درصد كارهاي اين پرونده انجام شده اما كارهاي كيفري اش باقي مانده است.

در سال‌هاي اخير اقدامات خوبي براي مبارزه با قاچاق كالا انجام شده است

محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضاييه در ادامه يكصدونوزدهمين نشست خبري خود در پاسخ به خبرنگاري كه به اظهارات يكي از اعضاي تحقيق و تفحص مجلس در خصوص پرونده صندوق ذخيره فرهنگيان و اينكه نتايج بررسي ها تمام شده اشاره كرده و گفت اين نماينده عنوان كرده احتمال فرار متهمان وجود دارد آيا گزارشي از مجلس به قوه قضاييه ارجاع شده است گفت: اينكه احتمال دارد برخي فرار كنند نه چون كساني كه در مظان اتهام بودند اقدامات تاميني مناسب انجام شده است.

وي افزود: اگر در هيات تحقيق و تفحص به افراد جديدي رسيده اند ممكن است اين افراد جديد فرار كنند كه اگر به ما معرفي كنند ما اقدامات لازم را انجام مي دهيم.

اژه‌اي گفت: تا هفته گذشته چيزي از مجلس به قوه وارد نشده بود امروز هم هرچه با دادستاني تماس گرفتم موفق نشدم صحبت كنم. هنوز هم پرونده به دادگاه نرفته است.

وي تصريح كرد: نياز به كار كارشناسي است و متاسفانه كارشناسي ها زمان بر است و همين باعث طولاني شدن رسيدگي شده است.

سخنگوي قوه قضاييه در مورد پرونده هاي قاچاق كالا گفت: با توجه به اهتمام تمام مسئولان و در رأس همه مقام معظم رهبري در سال هاي گذشته نيروي انتظامي و تعزيرات و قوه مشغول هستند آمار وجود دارد اما من الان آماري ندارم.
علني بودن دادگاه بقايي به نظر قاضي پرونده بستگي دارد

حجت الاسلام محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضائيه در ادامه يكصد و نوزدهمين نشست خبري خود در خصوص علني بودن دادگاه بقايي و حضور احمدي نژاد در دادگاه گفت: علني بودن يا نبودن دادگاه به تشخيص قاضي است.

وي افزود: اگر دادگاه علني باشد احمدي نژاد هم مي تواند شركت كند و منعي وجود ندارد.

اژه‌اي در خصوص پرونده مداحان گفت: الان اين افراد با قرار آزاد هستند تفهيم اتهام شده اما كيفرخواست صادر نشده است.

وي گفت: البته برخلاف آنچه در ابتدا مطرح شد اتهامات اين افراد امنيتي نيست.
درباره آلودگي هوا گزارش مجرمانه‌اي از سازمان بازرسي به قوه قضاييه ارائه نشده است

حجت الاسلام محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضائيه در پاسخ به اين سوال درباره گزارش سازمان بازرسي در خصوص آلودگي هوا و ارسال آن به روساي قوا گفت: بازرسي كل كشور هر چند وقت يكبار گزارشات خود را براي سران قوه ارسال مي كند.

وي افزود: گزارشات اگر نسبت به تخلف افراد باشد، آنها را به مسئول عالي آن دستگاه اعلام مي كند.

اژه‌اي افزود: برخي از گزارش هاي بازرسي كل، نه تخلف است نه جرم، بلكه يك سري پيشنهادات است كه به آن دستگاه ارائه مي كند.

وي ادامه داد: تا جايي كه اطلاع دارم در خصوص آلودگي هوا جرمي به قوه قضاييه از سوي سازمان بازرسي اعلام نشده است اما مواردي را به دولت متذكر شده و دولت هم مطلع است و در تلاش براي رفع آن هم هستند.

سخنگوي قوه قضاييه در پاسخ به چرايي ارجاع پرونده مداحان از دادسراي ويژه روحانيت به دادسراي كاركنان دولت گفت: پرونده به لحاظ اينكه الان ارتباطي به آن روحاني كه در ابتدا مطرح بوده، ضعيف شده، به دادسراي كاركنان دولت ارجاع شد.

وي در پاسخ به سوال ديگري درباره اعلام جرم دادستان تهران عليه مدير تلگرام گفت: اگر ابزار مسئول داشته باشد و چنانچه از اين ابزار جرايم متعدد به وقوع بپيوندد مي شود شكايت كرد.

اژه‌اي در پاسخ به سوال ديگري درباره راي ديوان در خصوص يكي از اعضاي شوراي شهر يزد گفت: اين مسئله دستور توقف موقت گرفته است.

سخنگوي قوه قضاييه تصريح كرد: وقتي كه موضوعي به ديوان منتقل مي شود، دو نوع درخواست دارند. يك وقت درخواست رسيدگي ماهوي دارند و گاهي چون رسيدگي ماهوي زمان بر، درخواست صدر دستور موقت مي كنند. الان ديوان عدالت اداري فعلا دستور موقت صادر كرده و در حال استعلام از مراجع مربوطه است و پس از آن تصميم نهايي را مي گيرد.

 

دري اصفهاني يك پرونده فساد مالي هم دارد

حجت الاسلام محسني اژه‌اي سخنگوي قوه قضاييه در يكصدونوزدهمين نشست خبري خود در خصوص پرونده عضو دستگير شده تيم مذاكره كننده هسته اي گفت: آقاي عبدالرسول دري اصفهاني فرزند حسين دوتابعيتي بوده در كانادا و ايران.

وي افزود: اين فرد متهم به جاسوسي بوده و با دو سرويس هم مرتبط بوده است كه حكم ٥ سال حبس وي تاييد شده و قطعي است و از اين جهت بايد حكم ٥ سال حبس را تحمل كند.

اژه‌اي گفت: ايشان يك پرونده فساد مالي هم دارد كه هنوز كيفرخواست صادر نشده است.

انتهاي پيام