اصولگرا ـ پايگاه خبري تحليلي اصولگرا : پاسخ ايران به تروريستي ناميدن سپاه قاطع و كوبنده خواهد بود
دوشنبه، 17 مهر 1396 - 11:08 کد خبر:35523
قاسمي گفت اميدوارم هيات حاكمه آمريكا در ادامه خطاهاي خود اين خطاي استراتژيك و مهم را نداشته باشد اما اگر اين كار را بكند پاسخ ايران سخت، قاطع و كوبنده خواهد بود.

بهرام قاسمي سخنگوي وزارت امورخارجه در نشست هفتگي خود با خبرنگاران در خصوص اظهارات سردار جعفري فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در خصوص احتمال تروريستي ناميدن سپاه گفت اميدوارم هيات حاكمه آمريكا در ادامه خطاهاي خود اين خطاي استراتژيك و مهم را نداشته باشد اما اگر اين كار را بكند پاسخ ايران سخت، قاطع و كوبنده خواهد بود كه آمريكا بايد تبعات آن را بپذيرد. اميدروام عقلاي قوم براي مقابله با اين اقدام گامهاي لازم را بردارند.

سخنگو همچنين در خصوص اظهارات سردار جعفري و اينكه ايران  مسايل منطقه را در جايي غير از ميز مذاكرات حل كند گفت پاسخ آن را قبلا دادم.

وي در خصوص عمليات تركيه در ادلب و موضع ايران گفت: اين كار در دستور كار مذاكرات آستانه است و مذاكرات كارشناسي پيرامون همين نوع مسايل تخصصي بررسي مي‌شود. اميدوارم در نشست بعدي به نتايجي برسيم. درباره سوريه مشورتها و هماهنگي هاي لازم و به هنگام صورت مي‌گيرد و يكديگر را در جريان آخرين اخبار قرار مي‌دهيم.

كم‌كاري سفارتخانه‌ها در حوزه اقتصادي را قبول ندارم

وي درباره  كم كاري سفارتخانه هاي ايران در حوزه اقتصادي اظهار داشت: من مخالف اين موضوع هستم. در هر حوزه اي هميشه جاي تكامل هست و مي‌توانيم در گام‌هاي بعدي فعالتر كنيم اما در شرايط كنوني هم سفارتخانه هاي ايران فعال هستند اما هنوز وضعيت مطلوب نشده كه براي آن برنامه ريزي شده كه طي ماه‌هاي آينده بهتر خواهد شد.

دري اصفهاني عضو هيات برجام نبود

سخنگوي وزارت خارجه در خصوص محكوميت دري اصفهاني از اعضاي تيم هسته اي اظهار داشت: آنچه توسط سخنگوي قوه قضاييه مطرح شده متين است و در اين باره اظهار نظري ندارم اما اين فرد چندين دهه است براي ارگانهاي جمهوري اسلامي تلاشهاي بسياري داشته و همكاري هاي زيادي داشته و در برخي نشستهاي كارشناسي برجام ايشان بوده و تلاشهاي مثبتي داشته و گفته مي‌شود بازگشت 1.7 ميليارد دلار كار ايشان بوده ولي بررسي روابط پنهان افراد كار وزارت خارجه نيست و ارگانهاي ديگر بايد اين كار را بكنند. ايشان را يكي از ارگانها معرفي كرده بودند و به عنوان مشاور در مقاطعي حضور داشتند در برجام و با بخش اقتصادي برجام همكاري داشتند و عضو هيات برجام نبودند.

ارتباط روزانه وزارت خارجه با بيوت مراجع

سخنگو در خصوص سفر ابراهيم رحيم پور معاون آسيا و اقيانوسيه وزارت خارجه به قم و انتقادات مطرح شده به ايشان در عدم استفاده از حوزه هاي علميه از سوي علما گفت: در بحث ميانمار وزارت خارجه فعاليتهاي گسترده اي در حوزه تصميم گيري و نشست نيويورك داشت و اقدامات انساندوستانه داشته كه امروز هم بخش ديگري از محموله اعزام خواهد شد. هدف از پيگيري ها فشار به دولت ميانمار بود تا اقلام به اين كشور برود. در اين چارچوب وزارت خارجه از سفير آكريدته كه داشت خواستيم به ايران بيايد تا وضعيت بررسي شود و ايشان به همراه رحيم پور به قم رفت كه اقدامات صورت گرفته مورد تاييد علما قرار گرفت و پيشنهاداتي نيز داشتند. ما ارتباط خوبي را با مراجع محترم داريم و از طريق دفتر قم اين ارتباط روزانه با بيوت وجود دارد.

سفر نخست وزير ارمنستان به تهران

قاسمي در خصوص سفر نخست وزير ارمنستان به ايران گفت اين سفر انجام شده و ديدارهايي خواهند داشت. مذاكرات درباره روابط دوجانبه و حوزه قفقاز خواهد بود. حوزه قفقاز بسيار مهم است و ما با همه كشورها ديدار و تماس داريم.

وضعيت تبعه ايراني در استراليا وخيم است

وي درباره تبعه ايراني بازداشت شده در استراليا گفت وي شهروند ايراني است و به دليل برخي اقدامات تجاري در دوران تحريم متهم شده و در زندان است و در وضعيت وخيم و بدي است و آمريكا خواستار استرداد وي شده است. وزارت خارجه از مدتها پيش تلاشهاي لازم را در سطوح مختلف داشته و ما پيگير هستيم. متاسفانه به همين دلايل واهي آمريكا اتباع ما را مورد پيگرد قرار داده است. وضعيت اين خانم وخيم و نگران كننده است و ما پيگير وضعيت ايشان هستيم.

قاسمي در خصوص تعليق شركت رنو در ايران در صورت تحريم دوباره ايران گفت درباره چيزي كه اتفاق نيفتاده و حدس و گمان است سخن نمي‌گوييم. دولتهاي اروپايي در مقابل آمريكا ايستاده اند و قرار است همكاري هاي خود با ايران را ادامه دهند اما بايد با احتياط حركت كنند.

تغيير موضعي در خصوص برنامه موشكي نداريم

وي در خصوص اظهار نظرها پيرامون تغيير موضع ايران درباره برنامه موشكي گفت: ما هيچگونه تغيير موضعي نداريم و بارها تكرار كرده ايم كه مسايل موشكي ما بخشي از سياستهاي دفاعي ماست كه هيچگونه مغايرتي با قطعنامه 2231 ندارد. ما اجازه ورود و دخالت به ساير دولتها را نخواهيم داد.

سفر ظريف به سليمانيه

سخنگو در خصوص نشست مقامات ايران، تركيه و عراق در بغداد در خصوص اقليم و سفر ظريف به اقليم گفت: در سفر به سليمانيه هيچ پيامي رد و بدل نشد. هواپيماي ظريف در زمان تشييع فرود آمد و بعد هم جايگاه را ترك كرد و درباره نشستهاي آتي هم هيچ چيز دقيق و روشني وجود ندارد.

وي درباره حضور ظريف در اقليم و موضوع عدم پرواز به اقليم از سوي شوراي عالي امنيت ملي گفت نقضي صورت نگرفته، سفر ظريف از تهران به بغداد بود و بعد از به سمت سليمانيه رفت كه با مجوز دولت بغداد انجام گرفت و به هنگام بازگشت نيز به نجف رفت و از آنجا به ايران بازگشت.

تغييرات در عربستان در راستاي تلطيف وجهه

قاسمي در خصوص تغييرات اخير در عربستان گفت: اين بحث داخلي عربستان است اما اگر اين يك سياست جدي و مستمر باشد كه تا كنون از آنها دريغ شده بايد از آن استقبال كرد، با توجه به مشكلات عديده اي كه در منطقه روبروست از ابزارهاي مختلف استفاده مي‌كند تا چهره خود را تلطيف كند كه شايد اين اقدام هم در همين راستا باشد.

وي در خصوص سفر هيات ايراني به افغانستان گفت: اين سفر كميته مشترك آب و كميسيون مشترك سياسي را دنبال مي‌كند از بعد از ظهر شنبه آغاز شد و من از نتايج اين گفت‌وگوها هنوز اطلاعات دقيقي را ندارم. بعد از دور اول مذاكرات توانستيم دومين دور را در كابل داشته باشيم كه اميدواريم بتوانيم به نتايج دستور كار برسيم. ما سه كميته ديگر نيز داريم تا مجموعه كميته اي پنجگانه كار خود را دنبال كند و البته اين نشستها بدون نتيجه نخواهد بود.

از دولت مركزي عراق حمايت مي‌كنيم

سخنگو در خصوص سفر مقامات عراقي به اربيل و مذاكره با بارزاني گفت با توجه به مواضع كلي ما كه حفظ تماميت ارضي است و از قبل بيان كرديم كه تنها راه حل مسكلات مذاكره است اگر دولت مركزي مصمم به اين نشستها باشد ما آن را حمايت مي‌كنيم. نشستهاي سه جانبه سه كشور حوزه هاي مشخصي را پوشش مي‌داده و ما آن حتما ادامه خواهيم داد.

قاسمي در خصوص سفر روساي جمهور ايران و تركيه به عراق گفت بين سه كشور تماسهاي دقيق و مستمري است و درباره تاريخ و نشست نمي‌توانم بيشتر صحبت كنم.

درباره بند t برجام

وي درباره اظهارات اخير امانو درباره بند t برجام گفت: در اين باره حوزه هاي نظارتي به آن تسري پيدا نمي‌كند. آژانس هشت بار درباره برنامه هسته اي ايران گزارش داده و آن را تاييد كرده فكر مي‌كنم چنين بحث و سازكارهايي وجود ندارد. اگر نياز به بازرسي يا اقدامي باشد بعد از يادداشت رسمي آژانس، ايران تصميم مي‌گيرد.

سخنگو در خصوص حادثه منا و پيگيري ديه آنها گفت اين پرونده باز و در دستور كار است.

قاسمي درباره همكاري نزديك ايران، سوريه و تركيه و حمايت مسكو از همه پرسي اقليم گفت با توجه به نوع روابط با مسكو رايزني ها وجود دارد و از ديدگاه هاي طرفين استفاده مي كنيم. روسيه از تماميت ارضي عراق حمايت كرده است.

سخنگو درباره اتهام به ايران در استفاده از نوجوانان افغانستاني در جنگ سوريه گفت اين موضوع در ادامه همان ايران هراسي است. اين موضوع از اساس غلط است و تكذيب مي‌شود.

نظر سخنگو درباره پيش‌بيني ظريف

وي در باره پيش‌بيني ظريف درباره برجام گفت: علاقه ندارم جلوتر از وزير حركت كنم. يك فضاي رواني و پر فشار مشاهده مي‌شود كه ترامپ پايبندي ايران را به برجام تاييد نكند و به كنگره احاله دهد و اميدوارم درايت لازم بوجود آيد و تصميم درستي بگيرند ولي ما شرايط را رصد كرده و تصميمات لازم را اتخاذ خواهيم كرد.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي در خصوص برجام و مواضع ماكرون گفت: برجام تفاهمي چند جانبه است و با پشتوانه سازمان ملل. همه اعضاي آن متعهد هستند به حفاظت و بقاي برجام. فرانسه با توجه به جايگاه خود به اين تفاهم پايبند خواهد بود. تغييرات موضعي در اين باره قابل قبول نيست و اليزه با ان اشناست و از شرايط منطقه و موقعيت ايران مطلع است و فكر نمي‌كنم چنين رفتاري داشته باشد.

قاسمي درباره اعزام هيات‌هاي ايراني و عربستاني گفت اين موضوع در دستور كار هست اما هنوز انجام نشده است. درباره روابط هم نياز است كه عربستان رفتارهاي نابخردانه خود در منطقه بخصوص تجاوز به يمن را پايان دهد تا شايد فضايي فراهم شود ولي متاسفانه هنوز اين فضا در ميان مقامات عربستان ديده نمي‌شود.

وي درباره  حضور رئيس ستاد ارتش عراق و تركيه و همكاري در قبال اقليم كردستان گفت: در اين سفرها موضوعات متعددي از جمله روابط دو جانبه، سوريه و عراق بررسي شد و تفاهماتي صورت گرفت و در صورت نياز اگر اقداماتي لازم باشد با همكاري دولت بغداد انجام خواهند داد تا امنيت منطقه و حفظ مرزها صورت بگيرد. اگر اقدامي لازم باشد در صورت نياز و ضرورت اعلام خواهد شد.

سخنگو  درباره انتصابات در وزارت خارجه نيز گفت اين موارد گمانه زني است.

وي در خصوص قانون مقابله با اقدامات تروريستي آمريكا در منطقه گفت اين قانون در دستور كار قرار دارد.

سفر موفق اردوغان به تهران

قاسمي درباره سفر اردوغان به ايران گفت اين سفر بسيار موفق بود و توسط مقام معظم رهبري به حضور پذيرفته شد و انشالله اين همكاري ها و اين روند ادامه خواهد يافت. ايران در سطوح عالي در اجلاس دي 8 كه اواخر مهر ماه برگزار مي‌شود شركت خواهد كرد.

حرف بي‌جا و غلط كمك ايران به كره شمالي

سخنگو در خصوص اظهارات ضد ايراني ترامپ و كمك ايران به كره شمالي گفت مواضعي كه در آمريكا بحث هسته اي، موشكي و منطقه اي است اتهامات بي ربطي است كه در زمان مناسب پاسخ لازم را خواهد گرفت. اين از اشتباهات راهبردي آمريكاست كه سخنان بي ربط و بي جايي را مطرح مي‌كند كه نهايتا به ضرر مردم و دولت آمريكا تمام خواهد شد.

وي درباره شايعه ارتباط برنامه هسته اي كره شمالي و ايران در غرب گفت اين حرف بي جا و غلط است كه در راستاي ايران هراسي است كه تكذيب مي‌شود.

انتهاي پيام