اصولگرا ـ پايگاه خبري تحليلي اصولگرا : مهلت بغداد به بارزاني امشب به پايان مي‌رسد
شنبه، 22 مهر 1396 - 13:01 کد خبر:35527
دولت عراق در ضرب الاجل خود از بارزاني خواسته تا نيروهاي شبه نظامي كرد را از مناطقي كه پيش از حمله داعش در اختيار ارتش بوده و طبق توافق به پيشمرگه‌هاي كرد سپرده شده است، خارج كرده و اين مناطق را تحويل ارتش دهد.

فواد معصوم رئيس جمهور عراق از دولت اين كشور خواسته بود براي حل و فصل اختلافات اربيل- بغداد مهلت جديدي در نظر بگيرد. بر اين اساس مهلت 48 ساعته‌اي توافق شد كه ساعت 24 امشب به پايان مي‌رسد.

وي افزود: دولت عراق در اين ضرب الاجل از بارزاني خواسته تا نيروهاي شبه نظامي كرد را از مناطقي كه پيش از حمله داعش در اختيار ارتش بوده و طبق توافق به پيشمرگه‌هاي كرد سپرده شده است، خارج كرده و اين مناطق را تحويل ارتش دهد.

اين منبع آگاه ادامه داد: دو روز پيش فواد معصوم در ديدار با مسعود بارزاني خواسته بغداد را منتقل و از رئيس منطقه كردستان خواست براي جلوگيري از جنگ به خواسته‌هاي دولت عبادي تمكين كند. اين خواسته‌ها شامل تحويل فرودگاه كركوك، تحويل پايگاه نظامي كيوان واقع در شهر كركوك، تحويل چاه‌هاي نفتي كركوك، بركناري نجم الدين كريم استاندار كركوك، تحويل نيروهاي داعشي كه به اقليم گريخته‌اند و گفته مي‌شود تعداد آنها به حدود 5000 نفر مي‌رسد و تحويل مناطقي كه پيش از اين در تصرف داعش بوده است، مي‌شود.

وي يادآور شد: شواهد و قرائن از شكست سفر فواد معصوم رئيس جمهور عراق به اربيل حكايت مي‌كند چراكه اربيل بدون پاسخ صريح به درخواست‌هاي حيدر العبادي نخست وزير، خواسته‌هاي متقابلي را مطرح كرده كه از آن تلاش براي بدست آوردن زمان فهميده مي‌شود.

اين منبع آگاه گفت: تعلل بارزاني در پاسخ روشن به خواسته‌هاي بغداد در حالي است كه نيروهاي وابسته به دولت عراق در مناطقي از كركوك و ديالي در آماده باش 100 درصد به سر برده و آرايش جنگي گرفته‌اند و از اين رو چنانچه بغداد پاسخ متناسبي از مقامات اربيل دريافت نكند، آغاز جنگ در روز يكشنبه (فردا) حتمي به نظر مي‌رسد و اين در حالي است كه تجربه ناتواني نيروهاي بارزاني در دفع حمله تابستان 1393 داعش به اربيل مي‌گويد نيروهاي بارزاني بازنده حتمي اين درگيري خواهند بود.

انتهاي پيام