اصولگرا ـ پايگاه خبري تحليلي اصولگرا : موگريني: اميدواريم كه توافق هسته‌اي با ايران همچنان ادامه داشته باشد
دوشنبه، 24 مهر 1396 - 11:17 کد خبر:35529
مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا ابراز اميدواري كرد كه توافق هسته‌اي با ايران همچنان ادامه داشته باشد.

«فدريكا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا امروز اعلام كرد كه همچنان انتظار مي‌رود كه توافق هسته‌اي با ايران تداوم داشته باشد.

وي در حاشيه نشست امروز مقامات اروپايي گفت: «امروز پيش از ديگر موارد به همراه وزرا به توافق هسته‌اي با ايران مي‌پردازيم و من انتظار دارم كه اين توافق با حمايت قوي همراه باشد. من موارد جايگزيني در اين مورد را بررسي نمي‌كنم.»

موگريني همچنين به تماس تلفني با «يوكيا آمانو» مدير كل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اشاره كرد و گفت كه وي دسترسي به سايت‌هاي ضروري در ايران و پايبندي اين كشور به توافق هسته‌اي را تائيد كرده است.

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت: «اين توافقي است كه كارايي دارد و ما براي امنيت خود به آن نياز داريم.از اين رو از وزرا انتظار داريم كه به شدت از اجراي توافق به وسيله همه طرف‌ها حمايت كنند.»

وي در پاسخ به خبرنگاري درباره مواضع اتحاديه اروپا يك بار ديگر مواضع روز جمعه خود را تكرار كرد و گفت: «من جمعه  اين موضوع را روشن كردم كه ما انتظار نداريم كه توافق هسته‌اي با ايران پايان يابد. بلكه انتظار داريم كه توافق همچنان به وسيله همه طرف‌ها اجرايي شود و اين موضع قدرتمند اتحاديه اروپاست.»

«دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريكا جمعه شب با اعلام اينكه قصد ندارد پايبندي ايران به توافق هسته‌اي را تائيد كند، پرونده برجام را به كنگره فرستاد و گفت تلاش مي‌كند تا برخي مفاد برجام از جمله تاريخ انقضاي محدوديت‌هاي هسته‌اي را اصلاح كند.

سخنان ترامپ واكنش‌هاي فراواني در ميان اروپايي‌ها به دنبال داشت و موگريني بلافاصله حمايت اتحاديه اروپا از توافق هسته‌اي را اعلام كرد.

موگريني در بخش ديگري از سخنانش اعلام كرد كه تحولات كره‌ شمالي و بررسي موارد تحريمي عليه اين كشور و ارتباط تركيه با اتحاديه اروپا از ديگر مواردي است كه در جلسه امروز وزراي اروپايي در لوكزامبورگ به آن پرداخته خواهد شد.

انتهاي‌پيام