اصولگرا ـ پايگاه خبري تحليلي اصولگرا : آمريكا ناقض برجام است
شنبه، 29 مهر 1396 - 13:25 کد خبر:35534
معاون وزير خارجه ايران با اشاره به موارد نقض برجام توسط آمريكا تصريح كرد: هيچ امكاني براي مذاكره مجدد برجام و يا الحاق ضمائم و اضافات به آن وجود ندارد.

سيد عباس عراقچي معاون امور حقوقي و بين‌المللي وزير امور خارجه كشورمان امروز (شنبه) در پنل تخصصي برجام در كنفرانس عدم اشاعه در مسكو سخنراني كرد.

اين نشست از روز گذشته آغاز شده و مباحث متعدد مربوط به عدم اشاعه، خلع سلاح هسته‌اي و استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي را در بر مي‌گيرد.

عراقچي در سخنان خود در اين كنفرانس تاكيد كرد كه برجام نه تنها دستاوردي براي ديپلماسي در راستاي حل و فصل مسالمت آميز اختلافات به شمار مي‌رود، بلكه فصل جديدي نيز در نظام عدم اشاعه سلاح‌هاي هسته‌اي گشوده است.

وي گفت: يكي از مشخصه‌هاي مهم برجام ايجاد تعادل و توازن بين دو ركن اصلي معاهده NPT يعني «عدم اشاعه سلاح‌هاي هسته‌اي» و «استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي» است. اين توافق از يك سو نسبت به ابعاد صلح آميز برنامه هسته‌اي ايران اطمينان سازي مي‌كند و از سوي ديگر به حق ايران براي استفاده صلح آميز از انرژي هسته‌اي احترام گذاشته و اعمال اين حق را تضمين مي‌‌كند.

معاون وزير امور خارجه كشورمان در ادامه به تشريح وضعيت موجود در پي تحولات اخير پرداخت و افزود: در حالي كه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مستمرا پايبندي ايران به توافق برجام را مورد تاييد قرار داده است، ايالات متحده آمريكا به تعهدات برجاي خود پايبند نبوده و صراحتا روح و متن برجام را در موارد متعددي مورد نقض قرار داده است.

عراقچي با ذكر نمونه‌هايي از موارد نقض و بدعهدي آمريكا تاكيد كرد: بزرگترين مورد تخلف از برجام مربوط به عدم پايبندي آن كشور به بندهاي 26، 28 و 29 برجام است. بر اساس اين بندها آمريكا متعهد شده است برجام را همراه با حسن نيت و در فضايي سازنده اجرا كرده و از هر عملي كه باعث خدشه دار شدن منافع ايران از رفع تحريم‌ها مي‌شود خودداري كند. به ويژه آن كشور مكلف به رعايت اين اصول در سخنان عمومي مقامات خود است كه تاكنون بدان عمل نكرده است.

وي اضافه كرد: در حقيقت تمامي سخنراني‌هاي آقاي ترامپ عليه برجام، از جمله سخنراني ايشان در مجمع عمومي و در مقابل صدها نفر از رهبران و مقامات كشورهاي عضو ملل متحد، تخلف آشكار از مفاد برجام به شمار مي‌رود. اين تخلفات باعث ايجاد فضاي ابهام و عدم اطمينان در خصوص برجام شده و جوامع اقتصادي جهاني را براي همكاري با ايران دچار ترديد مي‌سازد.

وي تاكيد كرد: به طور مسلم استمرار چنين فضاي مخربي پيرامون ايران و برجام، كه منجر به كاهش منافع ايران از اين توافق شده است غيرقابل قبول بوده و بلاشك تبعات خود را خواهد داشت.

عراقچي گفت: آمريكا در حالي كه خود ناقض برجام است، ادعاي نقض برجام توسط سايرين را دارد و خود را در جايگاه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قرار داده و زياده خواهي هم مي‌كند. اين روال مسلما نمي‌تواند ادامه پيدا كند و آمريكا مي‌بايست مسئوليت هرگونه تبعات اين اقدام خود را بپذيرد.

عراقچي در پايان سخنان خود تاكيد كرد: روشن و صريح مي‌گويم هيچ امكاني براي مذاكره مجدد برجام و يا الحاق ضمائم و اضافات به آن وجود ندارد.

به گزارش فارس، در اين نشست هلگا اشميد معاون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، «وندي شرمن» معاون سابق وزير خارجه آمريكا و مسئول پيشين تيم مذاكره كننده آمريكا در گفت‌و‌گوهاي هسته‌اي و سرگئي ريابكوف معاون وزير خارجه روسيه و نماينده اين كشور در گروه 1+5 نيز حضور داشتند.

انتهاي پيام