اصولگرا ـ پايگاه خبري تحليلي اصولگرا : برجام موشكي نخواهيم داشت
دوشنبه، 1 آبان 1396 - 14:46 کد خبر:35537
رئيس قوه قضاييه با تأكيد بر ايستادگي دستگاه قضايي مقابل هجمه‌ها خطاب به مسئولان عالي قضايي گفت: بنيان احضارها و رسيدگي‌ها شرعي و قانوني باشد و پس از آن از فضاسازي، هجمه و تخريب در فضاي حقيقي و مجازي هراسي نداشته باشيد.

 آيت الله آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با اشاره به آيات شريفه قرآن، موت، حيات، نفع و ضرر را صرفاً در اختيار و قدرت حضرت حق دانست و تصريح كرد: آنچه از هر موجودي از تأثير مشاهده مي‌شود متكي به قدرت و سلطنت حق است. فهم اين نكته، انسان ساز است و درك و بصيرت صحيح ايجاد مي كند.

رئيس قوه قضاييه با بيان اينكه اين عالم هر لحظه از عدم در حال پديد آمدن است، افزود: اگر انسان به اين مهم توجه كند كه هيچ حقيقت مستقلي جز حق مطلق وجود ندارد و همه چيز قايم به او است، وجود حق را در هر نقطه كه قدرت يا تحولي وجود دارد، ظاهر خواهد ديد و به معناي دقيق ذكر «لا حول و لا قوه الا بالله» كه در بسياري از ادعيه وارد شده  و در روايات بدان توصيه شده است، دست خواهد يافت.

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به برخي آيات نظير «لا تدركه الابصار و هو يدرك الابصار»، اين ديدگاه را حاكم بر كل قرآن دانست و خاطرنشان كرد: توجه به اين معنا موجب مي شود كه انسان هر قول و فعلي را قائم به وجود حق متعال بداند و خداوند را بر همه افعال و اقوال خود حاضر و ناظر ببيند.

رئيس قوه قضاييه در ادامه سخنان خود با اشاره به سياست هاي جديد آمريكا در مورد جمهوري اسلامي ايران اظهار كرد: حسب گزارشها و اخبار، آمريكايي ها بويژه در روزهاي اخير هجمه هاي شديدي را عليه جمهوري اسلامي در مقام تبليغ و عمل آغاز كرده اند و اقدامات آنها و شيطنت هايشان فقط در مقام صحبت نيست بلكه در عمل نيز تحريم هايي را بويژه عليه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اعمال كرده اند.

آيت الله آملي لاريجاني افزود: به جز دو موضوع هسته اي و برجام، اظهارات مقامات آمريكايي بيشتر حول دو محور مي گردد كه يكي قدرت موشكي ايران و ديگري حضور جمهوري اسلامي در منطقه است. البته هر دو موضوع پاسخ روشني دارد كه لازم است مقامات ايالات متحده به آن توجه كنند.

رئيس قوه قضاييه خاطرنشان كرد: توان موشكي جمهوري اسلامي ايران براي دفاع است و قطعاً در مورد آن برجام 2 و3 و هيچ گونه مذاكره اي نخواهيم داشت. جمهوري اسلامي با كسب تجربيات فراوان طي سالهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي مانند حمايت هاي آمريكا از رژيم صدام و قراردادن ايران تحت شديدترين ضربات موشكي، تمام تلاش خود را براي ارتقاي قدرت دفاعي و توان بازدارندگي به كار خواهد بست. چرا ما بايد از كمترين حق خود كه حق دفاع است محروم بمانيم فقط براي اينكه آمريكا و هم پيمانانش ما را ضعيف مي خواهند.

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به حضور ايران در منطقه نيز گفت: حضور جمهوري اسلامي در منطقه به زور سرنيزه نبوده است بلكه در قلوب مردم جاي دارد. علاوه براين، حضور جمهوري اسلامي در سوريه و عراق با دعوت رسمي دولتهاي قانوني اين كشورها بوده است و ايران در سخت ترين شرايط كه هيچ كشوري از مردم اين كشورها حمايت نمي كرد، با جان و مال خود براي حفاظت از مردم سوريه و عراق وارد ميدان شد.

رئيس قوه قضاييه با بيان اينكه داعش را آمريكا خلق كرده است و حالا جمهوري اسلامي را متهم به حمايت از تروريسم مي كند، خاطرنشان كرد: جمهوري اسلامي در منطقه جغرافيايي خود حضور دارد. شما در منطقه ما چه مي كنيد كه از هزاران كيلومتر آن طرف تر به اينجا آمده ايد و پايگاه نظامي ايجاد كرده ايد؟ به بهانه برقراري امنيت وارد عراق شديد اما همه زيرساخت ها را نابود كرديد و داعش را به جا گذاشتيد. قصد داشتيد با تبليغات و فضاسازي، داعش را 20 سال در منطقه نگه داريد اما با حمايت هاي مستشاري جمهوري اسلامي از جبهه مقاومت در اين هدف خود ناكام مانديد و در مدتي بسيار كوتاه شاهد پاك سازي بسياري از مناطق از لوث وجود داعش شديد.

آيت الله آملي لاريجاني افزود: در افغانستان نيز به بهانه ايجاد امنيت ورود يافتيد و 15 سال است كه در آنجا حضور داريد. هر روز يك گوشه از اين كشور درگير كشتار، قتل و غارت است. آيا افغانستان پس از حضور شما امن تر شده است؟ امروز نيز در حالي كه داعش در سوريه و عراق رو به  زوال است قصد داريد اين گروه تروريستي را در افغانستان تقويت كنيد. شما در واقع سردمدار حمايت از تروريسم در دنيا هستيد البته مردم جهان همواره اين موضوع را مي دانستند اما امروز با موضع گيريهاي علني، اين حمايت ها آشكارتر شده است. علاوه براين خود شما در دوران رقابتهاي انتخابات رياست جمهوري آمريكا به خلق داعش اعتراف كرده بوديد و وزير خارجه سابق آمريكا نيز در خاطرات خود به اين موضوع اذعان كرده بود.

رئيس دستگاه قضا با بيان اينكه منطق عقلاني و انساني جمهوري اسلامي عامل نفوذ ايران در منطقه است، تصريح كرد: حضور ما در منطقه به كمك توپ و تانك نبوده است بلكه ما حضور مستشاري داشته ايم و به درخواست كشورها به آنها كمك كرده ايم.

آيت الله آملي لاريجاني گفت: آمريكايي ها در طول اين سالها خباثت هاي فراواني نسبت به جمهوري اسلامي مرتكب شده اند و نه تنها در ايران بلكه در سراسر دنيا كودتاهاي زيادي به راه انداخته اند و از انقلاب هاي مخملي حمايت كرده اند. امروز نيز مي بينيم كه منفعت طلبي آنها در فروش اسلحه، به شكل بمب بر سر كودكان مردم مظلوم يمن فرود مي آيد. حال با چنين كارنامه سياهي، رئيس جمهور آمريكا در سخناني خلاف ادب و اخلاق و به دور از هرگونه تعادل روحي و فهم انساني، «ملت بزرگ ايران را تروريست خطاب مي كند» و اين نشان مي دهد كه از وادي فهم و ادب بسيار دور است.

آيت الله آملي لاريجاني با بيان اينكه فشارهاي دشمن موجب انسجام هرچه بيشتر مردم ما مي شود، اظهار كرد: سران قوا و مسئولان كشور نيز حرفشان بسيار روشن است و مسير خود را در مقابله با سياستهاي آمريكا تحت رهبري هاي داهيانه مقام معظم رهبري طي مي كنند. اميدواريم مسئولان اجرايي، دولت و رئيس جمهور محترم نيز به همين شيوه در عرصه عمل نيز پاسخ هاي قاطعي به ياوه گويي ها و اقدامات آمريكا بدهند.

رئيس قوه قضاييه با اشاره به عملكرد اروپا و حضور نظامي برخي از كشورهاي اروپايي در جنوب خليج فارس با بيان اينكه اروپا اجازه ندارد در امور دفاعي ما دخالت كند، خاطرنشان كرد: اروپايي ها بايد بدانند كه اگر بخواهند با آمريكا تقسيم كار كنند، همان گونه كه مقابل آمريكا ايستاديم مقابل آنها نيز خواهيم ايستاد. گره زدن برجام با امور دفاعي جمهوري اسلامي كار غلطي است و ايران زيربار آن نخواهد رفت. قطعاً مردم و مسئولان نيز مسنجم تر از گذشته تحت چارچوب هاي ابلاغي از سوي رهبر معظم انقلاب حركت خواهند كرد و نشان خواهند داد كه به زياده خواهي ها اعتنايي ندارند.

آيت الله آملي لاريجاني در بخش پاياني سخنان خود با اشاره به روش و مسير كار دستگاه قضايي، تصريح كرد: قوه قضاييه حسب قانون اساسي، قوانين عادي و شرع، وظايف بسيار سنگيني برعهده دارد. فصل يازدهم قانون اساسي مشتمل بر اصول 156 به بعد اين وظايف سنگين را برعهده دستگاه قضايي قرار داده است و امروز مي بينيم كه با حجم وسيع خدمات قوه قضاييه در چارچوب انجام وظايف قانوني، دشمن از خلأ اطلاع رساني سوءاستفاده مي كند. بسياري از مردم نمي دانند كه دستگاه قضايي با اين حجم از وظايف و خدمات با كمبود امكانات روبروست و در حال حاضر حتي براي جذب يك نيروي خدماتي موانعي وجود دارد. البته در حال حاضر در چارچوب آنچه در برنامه ششم توسعه و بودجه سالانه تصويب شده استخدام هايي داريم كه همين ميزان موجب نو شدن دستگاه قضايي مي شود. در ابتداي كار اينجانب در قوه قضاييه حدود هفت هزار قاضي داشتيم كه تعدادي از آنها در واحدهاي ستادي بودند اما الان بيش از 11 هزار قاضي در دستگاه قضايي مشغول به كار هستند و معتقديم براي اتقان هرچه بيشتر آرا و همچنين تسريع در رسيدگي ها بايد باز هم قاضي و نيروي انساني جذب شود.

رئيس قوه قضاييه با تأكيد بر لزوم اطلاع رساني مشكلات و كمبودهاي دستگاه قضايي توسط مسئولان قوه و روساي دادگستريها، خاطرنشان كرد: براي ارزيابي كارآمدي يك دستگاه بايد ميزان امكانات و تلاشهاي آن دستگاه را سنجيد. در ميان همه وظايف دستگاه قضايي، رسيدگي ها نقش برجسته اي دارد. در سالها و ماههاي اخير هجمه هاي عجيبي را عليه دستگاه قضايي مي بينيم. قوه قضاييه به سراغ هركس كه اتهامي متوجه اوست مي رود، متهم به برخورد سياسي مي شود و امروز نيز متأسفانه فضاي مجازي ابزاري براي اين هجمه ها و فضاسازي عليه قوه قضاييه شده است. اگر قرار باشد دستگاه قضايي به سراغ هر كس رفت متهم به سياسي كاري شود بايد قوه قضاييه را تعطيل كنيم.

آيت الله آملي لاريجاني افزود: اين اقدامات و فضاسازي ها نيز به يك گروه و خط سياسي اختصاص ندارد بلكه از چپ و راست، يكي به بهانه عدالت خواهي و ديگري با عنوان امر به معروف  و نهي از منكر به قوه قضاييه مي تازد. يكي اتهام مالي دارد و مي گويد برخورد قوه قضاييه، سياسي است. ديگري به دليل فساد تحت تعقيب است و دستگاه قضايي را متهم به برخورد سياسي مي كند.

رئيس قوه قضاييه با بيان اينكه مسئولان قضايي بايد محكم در برابر اين قبيل فضاسازي هاي رسانه اي بايستند و منفعل نشوند، در عين حال تأكيد كرد: بنيان احضارها، تعقيب ها و رسيدگي هاي قضايي بايد شرعي، قانوني و عادلانه باشد و پس از آن محكم براي احقاق حقوق مردم بدون هيچ گونه هراسي خواهيم ايستاد و به شانتاژهاي تبليغاتي توجهي نخواهيم كرد.

آيت الله آملي لاريجاني با اشاره به آيه شريفه «ان الله يدافع عن الذين آمنوا»، اين وعده خداوند را قطعي دانست و خطاب به مسئولان عالي قضايي گفت: اگر تزلزلي در كار ما ايجاد شود به معناي عقب نشيني از حقوق مردم و حق الله خواهد بود. ما بايد در مسير خود محكم بايستيم و به اين وعده خدا ايمان داشته باشيم كه مدافع ما خواهد بود.

رئيس قوه قضاييه خطاب به تخريب گران دستگاه قضايي نيز گفت: كساني كه خارج از كشور اقدام به اين كار مي كنند قطعاً  اجير شده اند و با اتصال به سرويس هاي جاسوسي كشورهاي بيگانه بابت اين هجمه ها پول دريافت مي كنند. وقتي مقامات آمريكا تصريح مي كنند كه نظر ما تغيير نظام جمهوري اسلامي است، ترديدي در زمينه اجير كردن افراد باقي نمي ماند.

آيت الله آملي لاريجاني افزود: اما كساني كه داخل كشور دست به تخريب قوه قضاييه مي زنند اين توصيه مشفقانه را فراموش نكنند كه اقدام آنها در امتداد كار تخريب گران خارجي است و تخريب ركني از اركان نظام جمهوري اسلامي به ضرر مردم و كشور تمام مي شود، چه قصد اين كار را داشته باشند و چه قصد نداشته باشند. دستگاه قضايي نيز بايد بصير باشد و اگر كساني در مقام رسيدگي به پرونده شان اقدام به افترا و تخريب مي كنند و با استفاده نابجا از فضاي مجازي عليه قوه قضاييه انواع تهمت ها را روا مي دارند، مورد برخورد قانوني قرار مي گيرند تا اين بساط جمع شود. مردم عزيز ما هم بايد آگاه باشند كه عده‌اي براي فرار از قانون و رسيدگي‌هاي قانوني فضاسازي مي‌كنند. تخريب عليه قوه قضاييه براي قانون گريزي است.

براساس اين گزارش، ادامه بحث و بررسي پيرامون اصلاح موادي از قانون آيين دادرسي كيفري مصوب 1392 در دستور كار امروز مسئولان عالي قضايي قرار داشت.

انتهاي پيام