اصولگرا ـ پايگاه خبري تحليلي اصولگرا : ايران و روسيه به همكاري‌هاي هسته‌اي ادامه مي‌دهند
سه شنبه، 9 آبان 1396 - 07:57 کد خبر:35541
سخنگوي سازمان انرژي اتمي عمليات گودبرداري واحد دوم نيروگاه بوشهر را نماد همكاري ايران و روسيه در زمينه ساخت نيروگاه هسته اي خواند و گفت كه دو كشور به همكاريهاي هسته اي خود ادامه مي دهند.

هروز كمالوندي سخنگو و معاون امور بين الملل، حقوقي و مجلس سازمان انرژي اتمي، با اشاره به عمليات گودبرداري واحد دوم نيروگاه بوشهر كه قرار است تا ساعاتي ديگر با حضور علي اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي و الكسي ليخاچوف رئيس شركت روس اتم انجام شود، اظهار داشت: در اين مراسم با توجه به اينكه چيزي در حدود ١٠٠ هزار متر مكعب خاكبرداري بعد از تفتيش انجام شده به مرحله اي نزديك مي شويم كه معمولا مكان استقرار راكتور مشخص مي شود.

وي افزود: كار ساختن نيروگاه نقطه عطف و مرحله خاصي است كه از اين فرصت استفاده كرديم و مراسمي را با حضور دو مسئول از دو كشور ايران و روسيه برگزار خواهيم كرد.

كمالوندي اين كار را نمادي بر همكاري دو كشور در زمينه ساخت نيروگاه هسته اي عنوان كرد و افزود: همانطور كه مي دانيد دو نيروگاه جديد هر كدام حدود يك هزار و ٥٧ مگاوات برق توليد خواهند كرد كه در مجموع چيزي حدود ٣٣٠٠ مگاوات برق هسته اي در پايان ساخت دو نيروگاه جديد خواهيم داشت. 

وي خاطرنشان كرد: سفر آقاي ليخاچوف در آستانه سفر آقاي پوتين انجام مي شود و رئيس جمهور روسيه نيز قرار است چهارشنبه به تهران سفر كند و اجلاس سه جانبه با حضور روساي جمهور ايران ،آذربايجان و روسيه برگزار خواهد شد. 

وي گفت: مراسم امروز پيام خوبي براي منطقه و در سطح بين المللي دارد مبني بر اينكه جمهوري اسلامي ايران و روسيه در زمينه هاي مختلف هسته اي همكاريهاي خودشان را دارند و به اين همكاريها ادامه مي دهند.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي اضافه كرد: همكاريهاي ما با روسيه صرفا محدود به همكاريهاي نيروگاهي نمي شود، ما علاوه بر اين در خصوص موضوعات مختلف برجام و مسائل مربوط به توليد مشترك سوخت و موارد ديگر همكاريهاي خوبي داريم و از فرصت هم استفاده ميشود و دو طرف (صالحي و ليخاچوف) مذاكراتي را در زمينه هاي مختلف هسته اي در حاشيه مراسم خواهند داشت. 

وي درباره هزينه برآورد شده براي احداث اين دو نيروگاه و زمان بهره برداري از آنها هم گفت: حدود ١٠ ميليارد دلار هزينه براي تكميل دو نيروگاه برآورد مي شود كه قرار است به واحد فعلي بوشهر اضافه شوند و پيش بيني مي شود كه بين هشت تا ١٠ سال اين كار به طول بينجامد. بهره برداري از اولين نيروگاه هشت سال طول مي كشد كه حدود يك سال آن گذشته و بر اين اساس هفت سال ديگر ما شاهد بهره برداري اولين نيروگاه خواهيم بود. 

معاون سازمان انرژي اتمي خاطرنشان كرد: دو سال بعد از آن هم شاهد بهره برداري  نيروگاه دوم خواهيم بود. 

*رايزني هاي صالحي و ليخاچوف

وي درباره رايزنيهاي صالحي و ليخاچوف نيز گفت: ما در زمينه هاي مختلف همكاريهايي را در حوزه هسته اي داريم كه مهمترين آن همكاري در زمينه هاي نيروگاهي است و در زمينه سوخت و موارد ديگر از جمله راكتورهاي تحقيقاتي نيز همكاريهايي را داريم كه آنها نيز در حال گسترش است و به همين دليل لازم است هر از چندگاهي مسئولان حوزه هاي هسته اي دو كشور با هم صحبت و مذاكره داشته باشند.البته ما در سطوح مختلف و در سطوح معاونان و حوزه هاي ديگر بصورت مداوم  با روسها مذاكره و تبادل نظر داريم و اسناد مهمي تا به حال امضا شده و اسناد زيادي نيز در دست پيگيري است.

*جايگاه مهم روسيه در صنعت هسته اي ايران 

وي جايگاه روسيه در صنعت هسته اي كشورمان را جايگاه مهمي خواند و همكاريها با روسيه در اين زمينه ها را مهم برشمرد و افزود: اميدواريم توسعه بيشتر اين همكاريها در حوزه هسته اي به نفع دو كشور باشد و بتوانيم شاهد آثار آن در حوزه هاي مختلف مربوط به رفاه همه شهروندان به خصوص در حوزه توليد برق و مسائل پزشكي، كشاورزي و صنعت بيش از پيش باشيم. 

كار در زمينه ايزوتوپهاي پايدار به خوبي پيش مي رود

وي درياره روند همكاريها با روسيه در زمينه ايزوتوپهاي پايدار نيز گفت: براساس برنامه زمانبندي شده كار در زمينه ايزوتوپهاي پايدار به خوبي پيش مي رود.  

 عمليات گودبرداري واحد دو نيروگاه اتمي بوشهر امروز با حضور علي اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي ايران و الكسي ليخاچوف رئيس شركت روس اتم در بوشهر وارد مرحله اجرايي مي شود.

در حال حاضر بخش عمده خاكبرداري محل احداث گودالي كه قرار است قلب راكتور در آن قرار گيرد پايان پذيرفته است.  زيرسازي قلب راكتور در اين گودال صورت مي گيرد و در صورتي كه به هر دليلي قلب راكتور ذوب شد، به اين گودال سرازير مي شود. 

خاكبرداري در مساحتي بالغ بر ٢٠٠ هزار متر مكعب در نزديكي نيروگاه اول بوشهر انجام شده كه تاكنون نيمي از عمليات خاكبرداري پايان پذيرفته است.   

براساس اين گزارش،  قرارداد ساخت راكتورهاي دوم و سوم بوشهر 20 آبان ماه سال 93 امضا و و زمان آغاز مطالعات مهندسي اين طرح نيز 8 بهمن ماه سال 93 بوده است.

براساس ارزيابي ها و مطالعات انجام شده زمان تحويل واحد 2 در آذرماه سال 1403 و زمان تحويل واحد 3 خرداد ماه 1405 خواهد بود.

براساس توافقات دو واحد جديد نيروگاه اتمي به مدت 10 سال توسط پيمانكاران روسي و ايراني با هزينه اي بالغ بر 10 ميليارد دلار ساخته مي شود

 هر يك از اين واحدها يك هزار و ٥٧ مگاوات برق توليد خواهند كرد. كلنگ ساخت اين دو واحد جديد ٢٠ شهريور ١٣٩٥ توسط جهانگيري معاون اول رييس‌جمهور و رييس روس اتم و با حضور علي اكبر صالحي به زمين زده شد

انتهاي پيام