اصولگرا ـ پايگاه خبري تحليلي اصولگرا : تجربه‌ خوب همكاري در سوريه نشان داد مي‌توان اهداف‌ مشترك را محقق كرد
چهارشنبه، 10 آبان 1396 - 17:07 کد خبر:35542
رهبر انقلاب اسلامي فرمودند: نتايج اين همكاري نشان داد تهران و مسكو مي توانند در ميدان هاي دشوار، اهداف مشترك را محقق كنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر امروز (چهارشنبه) در ديدار رئيس جمهور روسيه با استقبال از پيشنهاد آقاي ولاديمير پوتين براي گسترش روزافزون همكاري‌ها در همه زمينه‌ها تأكيد كردند: بايد از تجربيات مفيد سالهاي اخير در مسائل منطقه‌اي و روابط دو جانبه، براي تحكيم و توسعه روابط بهره جست.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، ظرفيت همكاري اقتصادي دو كشور را بسيار فراتر از سطح كنوني خواندند و افزودند: در زمينه حمل و نقل، استفاده از محور مهم بندر چابهار تا بندر سن‌پطرزبورگ، و ديگر عرصه‌هاي اقتصادي مي‌توانيم همكاري گسترده‌تري داشته باشيم.
رهبر انقلاب اسلامي به تجربه خيلي خوب همكاري دو كشور در موضوع سوريه اشاره كردند و افزودند: نتايج اين همكاري نشان داد تهران و مسكو مي‌توانند در ميدان‌هاي دشوار، اهداف مشترك را محقق كنند.
ايشان خاطرنشان كردند: شكست ائتلاف آمريكايي حامي تروريست‌ها در سوريه واقعيتي انكارناپذير است اما آنها همچنان مشغول طراحي و توطئه هستند، بنابراين حل كامل مسئله سوريه نيازمند تداوم همكاري‌هاي مستحكم است.
رهبر انقلاب اسلامي، ايستادگي مشترك ايران و روسيه در مقابل تروريست‌هاي تكفيريِ مورد حمايت چند كشور خارجي را داراي نتايج مهم برشمردند و افزودند: تركيب خيلي خوب و ايستادگي مشترك تهران و مسكو در مقابل فتنه و فساد تروريست‌ها در سوريه، پرمعنا است و روسيه را در مسائل منطقه غرب آسيا تأثيرگذار كرده است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، مردم سوريه را تصميم‌گير نهايي مسائل آن كشور خواندند و افزودند: همانطور كه شما گفتيد بايد همه مسائل و راه‌حلها درباره حكومت سوريه از درون اين كشور بجوشد و دولت سوريه براي اجراي هيچ طرحي تحت فشار قرار نگيرد و هرچه ممكن است طرحها جامع‌الاطراف باشد.
رهبر انقلاب اسلامي، سخنان رئيس جمهور روسيه در اين ديدار را درباره برجام و ضرورت رعايت معاهده‌هاي چند جانبه، خوب دانستند و افزودند: آمريكايي‌ها متأسفانه به ياغي‌گري خود ادامه مي‌دهند كه بايد با تكيه بر عقل و استفاده از راههاي صحيح با آنها برخورد شود.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأييد مواضع آقاي پوتين درباره حل مشترك مسائل منطقه‌اي بدون طرفهاي خارجي خاطرنشان كردند: آمريكايي‌ها درصدند كه در همه مسائل منطقه و جهان دخالت كنند و براي اين كار، بر روي مسئولان ضعيف برخي كشورها، حساب باز كرده‌اند.
ايشان، دخالت‌هاي خونين سعودي‌ها در برخي كشورها از جمله جنايات روزانه اين كشور در يمن را زمينه‌ساز گرفتار شدن عربستان در مخمصه‌هاي عميق خواندند و افزودند: آنها حتي نمي‌گذارند به مردم مظلوم يمن كه گرفتار بيماري‌هاي واگير و كُشنده شده‌اند، دارو و كمك برسد.

مي‌توانيم با حذف دلار در معاملات، تحريم‌ها را بي‌اثر و آمريكا را منزوي كنيم

رهبر انقلاب اسلامي، همكاري براي مقابله مشترك با تحريم‌هاي آمريكا بر ضد ايران و روسيه را مفيد خواندند و افزودند: بدون توجه به تبليغات منفي دشمنان براي تضعيف روابط كشورها، مي‌توانيم تحريم‌هاي امريكايي‌ها را با روشهايي از جمله حذف دلار و جايگزين كردن پول ملي در معاملات اقتصاديِ دو يا چند جانبه، بي‌اثر و آمريكا را منزوي كنيم.
ايشان، آقاي پوتين را داراي شخصيتي قوي و اهل تصميم و عمل خواندند و افزودند: به همين علت مي‌توان با روسيه به عنوان يك قدرت بزرگ درباره كارهاي بزرگ و نيازمند عزم و تلاش، صحبت و همكاريِ منطقي كرد.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي همچنين پيشنهاد آقاي پوتين را براي گسترش چند جانبه همكاري‌هاي منطقه‌اي قابل قبول دانستند.
در اين ديدار كه بيش از يك ساعت و ربع طول كشيد، رئيس جمهور روسيه با ابراز خرسندي فراوان از سفر به تهران و ديدار با رهبر معظم انقلاب تأكيد كرد: ايران را «شريكي استراتژيك» و «همسايه‌اي بزرگ» مي‌دانيم و از هر زمينه و فرصتي براي گسترش و تحكيم همه جانبه روابط استفاده مي‌كنيم.
آقاي پوتين ديدار خود با رئيس جمهور كشورمان را بسيار خوب توصيف كرد و انرژي، حمل و نقل، فناوري‌هاي نوين، كشاورزي، و طرحهاي مشترك نفت و گاز و انرژي را از جمله زمينه‌هاي مناسب براي گسترش روابط اقتصادي خواند.
رئيس جمهور روسيه گفت: صادرات محصولات كشاورزي ايران به روسيه 7 برابر شده اما همچنان در زمينه‌هاي مختلف، ظرفيتهاي فراواني براي همكاري وجود دارد.
آقاي پوتين با تأكيد بر ضرورت حفظ ثبات و امنيت در منطقه گفت: با همكاري مشترك در سوريه به نتايج بسيار خوبي دست يافتيم و بايد ضمن ادامه مبارزه با تروريسم، روند سياسي مناسبي در اين كشور در نظر گرفته شود.
رئيس جمهور روسيه، مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامي را در تحقق اهداف مشترك در سوريه بسيار مؤثر و خردمندانه دانست و گفت: به جهان نشان داديم كه بدون نياز به كشورهاي فرامنطقه‌اي قادر به حل و فصل مسائل منطقه بسيار مهم خود هستيم.
آقاي پوتين حفظ تماميت ارضي سوريه و حمايت از دولت و آقاي بشار اسد رئيس جمهور قانوني اين كشور را از اصول سياست خارجي روسيه خواند و گفت: معتقديم هرگونه تغيير و تحول در هر كشوري از جمله سوريه بايد از درون شكل بگيرد.
رئيس جمهور روسيه با اعلام حمايت مسكو از برجام گفت: با هرگونه تغيير يك جانبه در مفاد اين توافقنامه چند جانبه مخالفيم و يكجانبه گرايي را زير پا گذاشتن قوانين و نظام بين‌الملل مي دانيم.
رئيس جمهور روسيه افزود: تغيير اصول اصلي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را كاري نادرست مي‌دانيم و با مرتبط كردن برنامه هسته اي ايران با مسائل ديگر از جمله مسئله دفاعي مخالفيم.
ولاديمير پوتين همكاري دفاعي- نظامي دو كشور را در چارچوب مقررات بين‌المللي، قابل گسترش بيشتر ارزيابي كرد.
آقاي پوتين با اشاره به اينكه كشورهاي غيرمنطقه‌اي درصدد آتش‌افروزي هستند، گفت: آمريكا مي‌خواهد در همه مسائل جهان و منطقه دخالت كند و در اين راه اگر لازم شود حتي منافع متحدان خود را ناديده مي‌گيرد.

پوتين: حفظ تماميت ارضي سوريه و رئيس‌جمهور و دولت قانوني آن از اصول سياست ماست

رئيس جمهور روسيه با اشاره به دروغ‌گويي مقامات آمريكايي درباره روسيه در مذاكرات شوراي امنيت سازمان ملل گفت: به هيچ وجه فكر نمي‌كردم در اين سطح از روابط بين‌الملل چنين كارهايي انجام شود اما اكنون به اينگونه رفتار آمريكايي ها عادت كرده‌ايم.
رئيس جمهور روسيه، تكيه بر توان داخلي را سياست اصلي اين كشور در مقابله با تحريم‌هاي آمريكا اعلام كرد و گفت: برخي توليد كنندگان و صاحبان صنايع روسي دعا مي‌كنند تحريم‌هاي آمريكا پايان نيابد، زيرا موجب شده به ظرفيتهاي آنها توجه شود.
آقاي پوتين افزود: از سال 2014 يعني آغاز تحريم‌هاي آمريكا، منابع مالي را عمدتاً  به پيشرفت علمي و فناوري اختصاص داديم و در زمينه بيوتكنولوژي، آي‌تي، كشاورزي و صنايع فضايي رشد قابل توجهي داشته‌ايم.
رئيس جمهور روسيه گفت: اكنون برخلاف نگراني‌هاي اوليه فهميده‌ايم كه هركاري را اراده كنيم، مي‌توانيم انجام دهيم.
آقاي پوتين در پايان تأكيد كرد: ما به مواضع اصولي خود پايبنديم و با هركسي كاري را شروع كنيم، تا پايان ادامه مي‌دهيم.

انتهاي پيام/