جستجوی پیشرفته   |  ارسال مطلب  
  صفحه اصلی     آرشیو     تماس با ما     درباره ما     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 28 آبان 1396 - 16:38   
  >> روی خط خبرها:  
 آخرین مطالب
  تجربه‌ خوب همکاری در سوریه نشان داد می‌توان اهداف‌ مشترک را محقق کرد
  ایران و روسیه به همکاری‌های هسته‌ای ادامه می‌دهند
  مهلت نمایندگان ایران برای ارائه مدارک به AFC هشت روز دیگر تمدید شد
  مهمترین مسئله کشور معیشت مردم است
  تحریم‌های جدید،ایران را مجبور به التماس خواهد کرد
  برجام موشکی نخواهیم داشت
  روایت امام خامنه‌ای از جایگاه تأثیرگذار مرحوم مصطفی خمینی
  آمریکا ناقض برجام است
  سردار جعفری: آمریکا با زبان سلاح بیشتر آشناست
  اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم
  مشروط کردن برجام قابل قبول نیست
  موگرینی: امیدواریم که توافق هسته‌ای با ایران همچنان ادامه داشته باشد
  صالحی:علاقمندیم توافق کماکان پابرجا باشد/ما را وادار به عکس‌العمل نکنند
  مهلت بغداد به بارزانی امشب به پایان می‌رسد
  لاوروف: تمام طرف‌های برجام به جز آمریکا بر اجرای کامل آن تأکید دارند
  ایران و ترکیه توافق‌نامه استفاده از ارز ملی در مبادلات تجاری امضاء کردند
  جلسه هیئت نظارت بر برجام عصر امروز برگزار می‌شود
  پاسخ ایران به تروریستی نامیدن سپاه قاطع و کوبنده خواهد بود
  دستگیری بدهکار ۳۰ هزار میلیاردی/ پرونده فساد مالی دری اصفهانی
  امام خامنه‌ای درگذشت حاج داود احمدی‌نژاد را تسلیت گفتند
آرشیو آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 35414صفحه نخست » یادداشتدوشنبه، 14 فروردین 1396 - 11:11
چالش ناکارآمدی و شرایط خوب جبهه انقلاب
داود پرچمی - علاوه بر ناکارآمدی، این دولت با چالش بی اخلاقی نیز مواجه است. مردم شاهد ادعاهای بسیاری از سوی برخی از اعضای هیات دولت و مشاروان ریاست جمهور و شخص ایشان بوده اند که با واقعیت تطبیق نداشته و چندی بعد توسط خودشان و یا مسئولی دیگر از دولت نقض شده است.
  

متن یادداشت داود پرچمی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی ار باب تضارب آرا به شرح ذیل است:

انگیزه مشارکت مردم زمانی افزایش خواهد یافت که اولاً رای خود را در تغییر شرایط خود دارای فایده ببینند و همچنین در نتیجه ی انتخابات و انتخابِ منتخبِ خود موثر بدانند. این انگیزه و ارزیابی از فایده، در اقشار و طبقات مختلف، متفاوت است و سیاسیون با شناخت آنها در تلاش برای مدیریت آرای مردم هستند.

مشارکت حداکثری مردم و کاهش آرای سفید و باطله در این دوره از انتخابات بسیار تحت تاثیر چگونگی حضور نامزدهای انتخابات جبهه انقلاب است. زیرا در این دوره این جبهه، فعال و رقیب آن در انفعال کامل قراردارد. چه کسی نامزد نهایی این جریان باشد؟ و دیگر نامزدها چگونه عمل نمایند؟ نسبت به دوره های پیشین اهمیت بیشتری دارد و هم بر مشارکت حداکثری مردم و هم در پیروزی انتخاباتی این جبهه تاثیرگذار است.

در این دوره لازم است تمام معتقدان به انقلاب در نهایت فقط یک نامزد را وارد عرصه مبارزات انتخاباتی کنند. بی شک زمان کناره گیری نامزدهای همسو به نفع نامزد نهایی بسیار مهم و نحوه حضور آنها به گونه ای که نامزد نهایی تقویت و شاخص  شود، بسیار مهمتر خواهد بود.

 با توجه به اینکه هر جا گله مندی از سوی مردم وجود دارد از عدم پایندی به اصول انقلاب است. امید به موفقیت با رعایت و پایببندی به اصول انقلاب و همسویی با تفکر امام و منویات رهبر معظم انقلاب و نشان دادن انسجام درونی انقلابیون، خواست مردم و نقطه اتکا و دلگرمی و رمز امیدواری مردم و موفقیت در انتخابات خواهد بود.

برخی نظرسنجی ها گویای آن است که اکثریت مردم تمایلی به انتخاب مجدد رئیس جمهور فعلی ندارند. دولت فعلی و حامیان آن که از فضای وجود سختی های اقتصادی ناشی از سوء مدیریت ها و تحریم ها، با گرای غلط دادن به مردم و ادعای موفقیت در صورت همسو شدن با کدخدا با اکثریت 50.7درصدی انتخاب شد، در حال حاضر با ناکارآمدی مفرط رو به رو است و کارنامه قابل قبول و دفاع در دست ندارد. این دولت که ضعیف ترین دولت جمهوری اسلامی است حتی در عمل به وعده های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی (نادرستی) که به حامیان بیرونی خود و به طرفداران داخلی که ضد انقلاب و معاند و منافق خود را پشت سر آنها پنهان کرده اند داده نیز موفق نبوده است.

عدم حل یکماهه و 100 روزه مشکلات اقتصادی و رفع رکود و تورم، حفظ و ارتقاء ارزش پول ملی و اعتبار بخشی به پاسپورت ایرانی نمونه های کوچک از عدم موفقیت های دولت است. اختلاس 8 هزار میلیاردی از صندوق ذخیره فرهنگیان و پدیده زشت حقوق بگیران نجومی و توجیه و عدم محکومیت آن توسط رئیس جمهور، وجود برخی شبهات درباره سوء استفاده برخی نزدیکان ایشان و عدم موضع گیری و درخواست از قوه قضاییه برای رسیدگی به آنها، از مواردی است که گرایش مردم را به انتخاب مجدد رئیس جمهور کاهش داده و دولت را با ناامیدی و قبول شکست در انتخابات آتی مواجه ساخته است. مردم بخوبی می دانند غربی ها و بویژه امریکائی ها خواهان روی کار آمدن دولتی ضعیفی هستند که با خوش بینی ساده لوحانه خود گام به گام در مقابل  آنها عقب بنشیند و بنابراین با روی کار آمدن چنین دولتی، پس از انتخابات فشار و سختی های تحریم های غربی بیشتر خواهد شد...
 این ضعف و ناکارآمدی دولت تمامی حامیان آن را در موضع انفعال قرار داده است. بطوریکه نه حمایت از آن و نه عبور از آن هیچ یک برای حامیان آن چاره کار نخواهد بود. از این رو حامیان آن عملیات پیچیده تری را در دستور کار خود قرار داده اند که در آن  احتمالا اخلاق سیاسی و قانون کمتر رعایت می شود. مقصر جلوه دادن اجزای نظام، حمله های پیش از موعد به هر نامزد احتمالی از اردوگاه انقلاب و دادن نسبت های ناروا به آنان، اتخاذ شیوهایی که مانع از مشارکت حداکثری بویژه طبقات پایین جامعه شود و افزایش آرای سفید و باطله بخشی از آن است.

علاوه بر ناکارآمدی، این دولت با چالش بی اخلاقی نیز مواجه است. مردم شاهد ادعاهای بسیاری از سوی برخی از اعضای هیات دولت و مشاوران ریاست جمهور و شخص ایشان بوده اند که با واقعیت تطبیق نداشته و چندی بعد توسط خودشان و یا مسئولی دیگر از دولت نقض شده است و مهمتر آنکه ادعاهایی می شود که با واقعیت زندگی مردم کاملا مغایر است.

 ارائه آمارهای غیرواقعی و همراه با فریب آماری به مردم مانند رشد اقتصادی (ناشی از فروش نفت) در حالی که با افزایش نرخ بیکاری مداوم روبرو هستیم و رکود بر اقتصاد ما حاکم است، ادعای مکرر عبور از رکود و اعتراف به بازگشت آن، تناقض گویی در مورد لغو تحریم ها قبل و بعد از برجامِ دولت مدعیِ راستگویی، مردم را با تردید در راستگویی برخی عوامل این دولت مواجه نموده است. رفتارهای اعضای آن در طی قریب به چهار سال در زمان های مختلف همراه با بی اخلاقی های فراوان بوده و علاوه بر عدم کارآیی، بداخلاقی های سیاسی متعددی نسبت به مردم، و بویژه نسبت به منتقدین خود روا داشته اند.

برخی از این دولتمردان، ملتی که علیرغم تحریم و مزاحمت های دشمنان کشور و انقلاب به سرکردگی امریکا، توان دستیابی به انرژی هسته ای و پرتاب موفقیت آمیز ماهواره به فضا را داشته و در برخی علوم و فنون جدید از کشورهای موفق جهان است و با همت و تلاش جوانان متدین و انقلابی خود قدرت بازدارندگی مقتدرانه خود را به دشمنان تحمیل کرده و در ناامن ترین شرایط، امنیت کامل برای مردم خود و حتی مردم منطقه  فراهم کرده را به آفتابه ساز و بزباش پز و محتاج تامین نان و آب و محیط زیست و حیات خود به کدخدا تقلیل داده اند. همراه با ژستهای دموکراتیک منشانه، صفت های زشتی چون بی سواد، بی شناسنامه، ترسو، دل واپس، تازه به دوران رسیده، جهنمی و ... به مردم منتقد خود نسبت می دهند. رفتار اهانت و تهدید آمیز وزیر بهداشت به فرماندار همین دولت که نیاز مردم را بازگو می کند و اهانت وزیر مسکن و شهرسازی با شهروندی که مشکل خود را با او در میان می گذارد و همچنین برپایی جشن روز زن توسط همسر رئیس جمهور در کاخ سعد آباد که درآن اشرافیت به نمایش گذارده شد و بدتر آنکه سکوت رئیس جمهور را هم در پی داشت و آن را محکوم نکرد در خاطره سیاسی مردم وجود دارد. این موارد علاوه بر بد اخلاقی نشانگر روحیاتی است که برای مردم خوشایند نبوده و دولت را با چالش بی اخلاقی نیز مواجه کرده است.

با توجه به چالش عدم کارآمدی و بی اخلاقی دولت و احتمال شکست در انتخابات آتی، راهبرد فرافکنی و مقصرجویی، رعایت نکردن قواعد بازی در آینده، و تلاش برای جلوگیری از مشارکت حداکثری در دستور کار جریان اصلاحات و اعتدال قرار گرفته است.بی شک جریان اصلاحات و اعتدال چاره ای جز حمایت از رئیس جمهور فعلی ندارد، زیرا عدم حمایت از ایشان زیر سئوال بردن عملکرد دولت و در نتیجه زیر سئوال رفتن خودشان است. برای مردم روشن است که او کاندیدای اصلی این جریان است و نامزدهای احتمالی نامزدهای انحرافی و پوششی هستند.

در حال حاضر اردوگاه اصلاحات در اوج ضعف و از هم گسیختگی قراردارد. در این جریان، درگذشت مرحوم آقای هاشمی و نبود جایگزین مناسب برای آن به این سرعت و وجود مدعیان متعدد خواهان جانشینی او نیز مزید بر علت شده و به نوعی این اردوگاه را دچار عدم انسجام کرده است.

احتمالاً، در این دوره، این جریان به دنبال روش هایی خواهد بود که با ناامیدی طبقات پایین و متوسط، مشارکت حداکثری بوجود نیاید و آرای سفید و باطله افزایش یابد. این جریان با استفاده از شکاف طبقاتی، فرهنگی و مذهبی روی رای طبقات بالا و متوسط بالای جدید، برخی شهرهای بزرگ و برخی از فرقه ها حساب خواهد کرد. آنها در تحلیل خود طبقات پایین را دلسرد از مشارکت می دانند، زیرا مشارکت آن ها در دوره قبل در تغییر شرایط شان تاثیری نداشته است. به همین دلیل اصراری به بیان اهمیت وضع معیشتی مردم و فعالیت برای تغییر آن ندارند. تمسک به شیوه دو قطبی سازی فرهنگی و سیاسی، مقصرسازی دیگران و انداختن ناکارآمدی به گردن پیشنیان، حتی دولت های قبل از نهم و دهم که اخیرا در پیام یکی از مشاوران دیده شد برای خروج نسبی از این انفعال و نا امیدی اکثریت از مشارکت در انتخابات است.

در مقابل جبهه پیروان انقلاب، امام و رهبری در شرایط بسیار خوبی قرار دارند. اولا منتقد وضع موجود هستند، بنابراین در مقابل انتقاداتی که از سوی نامزدهای این جبهه  مطرح می شود، حریف آنها همیشه در موضع انفعال و دفاع از خود مانده و تاب مقاومت نخواهد داشت. متاسفانه در برخی از انتخابات پیشین مانند انتخابات 92 و 94  عملکرد برخی افراد و گروه ها در جبهه انقلاب خوب نبود و شخصیت های سیاسی آن به معنی واقع اصول گرایانه عمل نکردند. اما درحال حاضر شواهد بیانگر آن است که این جبهه در صدد جبران برخی اشتباهات روشی پیشین برآمده و مصمم است با عملکردی مبتنی بر اخلاق و اصول، انقلابی عمل نماید. از این رو پیروان گفتمان انقلاب اسلامی با هوشیاری سیاسی وارد عرصه مبارزات انتخاباتی شده و حتی با حضور چهره های متعدد مشابه، در نهایت به معرفی چهره ی واحدِ شاخصی که مقبولیت عام نزد مردم و همچنین نزد خواص و نخبگان دارد، خواهند رسید.

از آنجا که دولت های مختلف پاسخگوی مطالباتی که بعضا توسط خودشان در مبارزات انتخاباتی ایجاد شده، نبوده اند بی شک کسی می تواند نامزد مناسب باشد و انگیزه مشارکت را در بین مردم بالا ببرد که اصلاح گر خودی ارزیابی شود. فردی که اولا در چهارچوب اسلام و جمهوری اسلامی عمل می کند و به غنای فرهنگی اسلام و ایران و توانمندی انقلاب و ملت انقلابی در اداره جامعه معتقد است و از سوی دیگر، وجودِ کاستی ها و نواقص در جامعه را درک کرده و در چارچوب سیاسی، فرهنگی و اجتماعی برآمده از انقلاب به اصلاح آن خواهد پرداخت. اگر گزینه مناسبی معرفی شود اکثریت مردم تمایلی به رای دادن به کسانی که ساختارشکنانه رفتار می کنند، ندارند.

کسانی که در انتخابات قبلی رای منفی از مردم گرفته اند نامزد مناسبی برای پیروزی نمی باشند، زیرا تداعی کننده شرایطی هستند که در آن شرایط مردم به آنها رای منفی داده اند. افرادی که در کارنامه خود و یا اطرافیان شان موارد کارآمدی چشم گیر وجود ندارد و یا موارد شبهه ناکی درباره آن ها می تواند مطرح شود که هم فضای انتقاد به آن نامزد را فراهم می کند و هم مقبولیت لازم را نزد مردم ندارند، گزینه مناسبی نبوده و احتمال اقبال مردم از آنها کم خواهد بود. گزینه مطلوب اگر دارای شباهت عملکردی و سلوک رفتاری با شخصیت های با ارزشی جامعه (مثلا شهید رجایی) باشد، پذیرش بیشتری بخصوص از سوی طبقات پایین و متوسط بویژه در شهرستانها و روستاها خواهد داشت.

خوشبختانه در جبهه انقلاب، افرادِ شاخصِ کارآمد، متدین و انقلابی فراوانی وجود دارد. معرفی برخی از اعضای هیات دولت آینده، می تواند راه کار مناسبی برای جلب مشارکت مردم باشد. معرفی معدود برخی یاران کارآمد و پرهیز ازکسانی که در کارنامه خود موفقیت چشم گیری نداشته اند و یا نقاط ضعفی دارند، استفاده از افرادی که از تمام اقشار و طبقات و گروه های جامعه نمایندگی کنند در افزایش مشارکت مردم و نتیجه انتخابات موثر خواهد بود، برای مثال ترکیبی از آقای رئیسی با همکارانی چون آقایان فتاح، جلیلی، ضرغامی، قالیباف، رضایی، بذرپاش و زاکانی و بسیاری دیگر می تواند تیم کارآمد موثری را به مردم معرفی نماید.

جوان گرایی معقول و حضور نمایندگانی از زنان و اقلیتهای دینی و مذهبی نیز از عوامل ایجاد انگیزه خواهدبود. معرفی برنامه هایی که به امنیت و حمایت از ثروتمندانی می پردازد که ثروت خود را با تلاش و کوشش و از راه های قانونی و شرعی کسب کرده و خواهان عزت و سربلندی و آبادانی کشور هستند و مایلند برای رونق کشور سرمایه گذاری کنند، برنامه هایی که در چارچوب اصول و ارزش های انقلاب و قانون اساسی آزادی های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را تامین میکند، برنامه هایی که مشکلات اقتصادی و معیشتی و بویژه رفع معضل بیکاری را هدف گیری می‌کنند، می توانند در امیدواری و جذب طبقات بالا، متوسط و پایین جامعه موثر باشند. امید است با همدلی و وحدت کلمه پیروان عام و خواص انقلاب انتخاباتی باشکوه و تعالی بخش را تجربه نمائیم.

انتهای پیام

   
  

به اشتراک بگذارید:     Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 پربیننده‌ترین مطالب
آرشیو پربیننده‌ترین مطالب
::  صفحه نخست ::  آرشیو ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  درباره ما ::  نقشه سایت ::  نوار ابزار اصولگرا ::  نسخه تلکس
© اصول‌گرا 1391 - 1387
info@osoolgera.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
Real Time Web Analytics