جستجوی پیشرفته   |  ارسال مطلب  
  صفحه اصلی     آرشیو     تماس با ما     درباره ما     پیوندها     RSS  
یکشنبه، 28 آبان 1396 - 16:41   
  >> روی خط خبرها:  
 آخرین مطالب
  تجربه‌ خوب همکاری در سوریه نشان داد می‌توان اهداف‌ مشترک را محقق کرد
  ایران و روسیه به همکاری‌های هسته‌ای ادامه می‌دهند
  مهلت نمایندگان ایران برای ارائه مدارک به AFC هشت روز دیگر تمدید شد
  مهمترین مسئله کشور معیشت مردم است
  تحریم‌های جدید،ایران را مجبور به التماس خواهد کرد
  برجام موشکی نخواهیم داشت
  روایت امام خامنه‌ای از جایگاه تأثیرگذار مرحوم مصطفی خمینی
  آمریکا ناقض برجام است
  سردار جعفری: آمریکا با زبان سلاح بیشتر آشناست
  اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم
  مشروط کردن برجام قابل قبول نیست
  موگرینی: امیدواریم که توافق هسته‌ای با ایران همچنان ادامه داشته باشد
  صالحی:علاقمندیم توافق کماکان پابرجا باشد/ما را وادار به عکس‌العمل نکنند
  مهلت بغداد به بارزانی امشب به پایان می‌رسد
  لاوروف: تمام طرف‌های برجام به جز آمریکا بر اجرای کامل آن تأکید دارند
  ایران و ترکیه توافق‌نامه استفاده از ارز ملی در مبادلات تجاری امضاء کردند
  جلسه هیئت نظارت بر برجام عصر امروز برگزار می‌شود
  پاسخ ایران به تروریستی نامیدن سپاه قاطع و کوبنده خواهد بود
  دستگیری بدهکار ۳۰ هزار میلیاردی/ پرونده فساد مالی دری اصفهانی
  امام خامنه‌ای درگذشت حاج داود احمدی‌نژاد را تسلیت گفتند
آرشیو آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 35457صفحه نخست » یادداشتدوشنبه، 1 خرداد 1396 - 08:54
بایسته‌هاى پس ازانتخابات
به رئیس جمهورى منتخب توصیه مى‌کنم که از اولین ساعات اعلام نتیجه‌ى انتخابات، خود را براى تلاش هرچه بیشتر و اهتمام افزون‌تر به خدمتگزارى خستگى‌ناپذیر براى این ملت وفادار و مخصوصاً جوانان و بالاخص طبقات محروم آماده کنند.
  

 امام خامنه‌اى(مدظله‌العالی) فرموده اند: بزرگترین برنده این انتخابات، ملت ایران است که به‌رغم سمپاشى‌هاى دشمن خارجى و ایادى داخلى‌اش، شکوه و عظمت آفرید و بدبینان را غافلگیر کرد. ایران اسلامى، اکنون بار دیگر الگوى مردم‌سالارى صادقانه‌ى خود را که مبتنى بر رأى و حضور مردم و نه مانند شیوه‌ى آمریکائى با لشکرکشى و تحمیل است، در برابر ملتهاى جهان و خاورمیانه به نمایش گذارده است. این حادثه‌ى شیرین به کام دشمنان تلخ است. انتظار مى‌رود همه با هوشیارى و آگاهى خود نگذارند فتنه‌گرى‌هاى احتمالى دشمن، شیرینى انتخابات را از کام ملت ایران بزداید. در جمهورى اسلامى ایران، انتخابات بر مبناى قانون انتخابات که به تصویب مجلس شوراى اسلامى رسیده و براى اجرا به وزارت کشور ابلاغ شده است، برگزار مى‌گردد. تلاش و سعى مسؤولین برگزارى انتخابات این است که قانون مصوب را به‌نحو احسن اجرا نموده و برنامه‌هاى اجرایى خود را در مسیر آن تدوین نمایند. به موجب قانون انتخابات، شوراى نگهبان ناظر بر اجراى قانون انتخابات از سوى مجریان بوده و در کلیه مراحل انتخابات حضور مستقیم دارد و درصورتى که در هر مرحله از برگزارى انتخابات، خلاف قانون مشاهده کند، مى‌تواند نسبت به آن برخورد «قانونى» بنماید.


*    اهمیت انتخابات‌
انتخابات ازجمله عرصه‌هاى حساس وسرنوشت‌ساز براى همه نظام‌هاى سیاسى است که علاوه بر آن‌که سبب چرخش نخبگان مى‌شود، تحکیم و تسهیل ارتباط مردم با نظام حاکم را نیز در پى دارد. از این‌رو، انتخابات از مهم‌ترین مکانیسم‌هایى است که باتوجه به نقش آن در طرح تقاضاها، خواست‌ها و اعتراض‌ها و آگاهى یافتن کارگزاران نظام از این مسائل، مى‌تواند گامى در راستاى تقویت ماندگارى نظام حاکم باشد. بنابراین، براى نیل به این مقصود، همواره مشارکت حداکثرى، در کنار برگزارى انتخابات سالم و بدون حواشى امنیتى و سیاسى و انتخاب اصلح، به‌عنوان مهم‌ترین راهبردهاى انتخابات مطلوب در نظام جمهورى اسلامى ایران بوده است. درواقع، مشارکت حداکثرى یکى از اضلاع انتخابات مطلوب و در تراز جمهورى اسلامى ایران است. مردم در کنار رهبرى و آموزه‌هاى اسلامى، سه رکن اساسى انقلاب اسلامى ایران هستند که از ابتداى شکل‌گیرى و تکوین انقلاب اسلامى تاکنون دوشادوش هم حضور داشته‌اند. به بیان دیگر، همانگونه که انقلاب با نقش‌آفرینى و جان‌فشانى مردم شکل گرفت، پیروز و تثبیت شد و در مراحل بعد به قله‌هایى از شکوفایى دست‌یافت، تداوم آن نیز به حضور همین مردم در صحنه‌هاى مختلف و از مهم‌ترین آن‌ها؛ یعنى انتخابات بستگى دارد.


*    پیامدهاى حضور مردم در پاى صندوق‌هاى رأى‌
1-     ارج نهادن به مقام شامخ شهدا
2-     بیمه نمودن مهم‌ترین شاخصه نظام جمهورى اسلامى، اصل ولایت مطلقه فقیه‌
3-     پشتیبانى از رهبرى معظم انقلاب‌
4-     حفظ تمایت ارضى و حاکمیت نظام اسلامى‌
5-     حفظ استقلال و آزادى‌
6-     حفظ ارزش‌ها و دستاورهاى نظام مقدس جمهورى اسلامى‌
7-     نقض سکولاریسم و حفظ و تداوم اسلام سیاسى‌
8-     حفظ دموکراسى و نقض دیکتاتورى‌
9-     جامه عمل پوشاندن به رهنمودهاى رهبرى اعم از حمایت از تولید داخلى واقتصاد مقاومتى وعدم وابستگى به خارج‌
10-آزادى بیان و رسیدن به فضاى توأم از صمیمت و تهى از خفقان سیاسى.


*    انتظارنظام ومردم پس ازانتخابات‌
1. طرفداران نامزد پیروز موفقیت خود را از خداوند بدانند
مقام معظم رهبرى در ادوار مختلف پس از برگزاری انتخابات، از طرفداران انتخاباتى رئیس جمهور محترم مى‌خواهند که موفقیت خود را از کمک و هدایت الهى بدانند و در آینده نیز در همه‌ى عرصه‌هاى زندگى از خداى متعال کمک بخواهند. معظم له در بیانى مى‌فرمایند: از طرفداران انتخاباتى سایر نامزدهاى محترم نیز مى‌خواهم که خدا را بر توفیقى که به آنان داد تا بتوانند در پدید آوردن این فصل درخشان سهیم باشند، شکرگزارى کنند و خود را براى کمک به رئیس جمهور منتخب آماده سازند.


*    نتیجه انتخابات مل�'ت هرچه شد، معتبر است‌
در امر انتخابات مُر�' قانون باید عمل بشود؛ مُر�' قانون باید عمل بشود. نتیجه‌ى انتخابات مل�'ت هرچه شد، این معتبر است، این قانون است. بنده در انتخاباتها دخالت نمی‌کنم؛ هیچ‌وقت به مردم نگفته‌ام و نمی‌گویم این کس را انتخاب کنید، آن کس را انتخاب نکنید. فقط یک‌جا بنده دخالت مى‌کنم و آن‌جایى است که کسانى بخواهند در مقابل رأى مردم و انتخاب مردم بِایستند و با مزاحمت در مقابل رأى مردم، رأى مردم را بشکنند. هرکس بخواهد با نتیجه‌ى آراء مل�'ت دربیفتد، بنده در مقابلش مى‌ایستم.
در سالهاى گذشته و انتخاباتهاى گذشته هم همین‌جور بوده؛ در سال 76، در سال 84، در سال 88 و در سال 92؛ بعضى مقابل چشم مردم بوده و مردم مط�'لع شده‌اند؛ بعضى را هم مردم مط�'لع نشده‌اند ام�'ا این حقیر در جریان قرار گرفته‌ام. در همه‌ى این سالهایى که شمردم، کسانى بودند که مى‌خواستند در مقابل انتخابات بِایستند؛ که در سال 88 آشکار شد و آمدند در میدان اردوکشى کردند، و در آن سالهاى دیگر جور دیگرى [بود]. در همه‌ى این سالها بنده ایستادم و گفتم نتیجه‌ى انتخابات مردم هرچه هست باید تحق�'ق پیدا کند؛ این آن‌جایى است که من در امر انتخابات دخالت مى‌کنم و در مقابل مخالفین و معارضین انتخابات مى‌ایستم؛ ام�'ا در بقی�'ه‌ى امور دیگر نه، باید مُر�' قانون عمل بشود؛ مردم تشخیص بدهند و حرکت کنند.


2. پذیرش «نتیجه انتخابات» یک حق الناس است‌
یک بُعد دیگر حق�'‌الن�'اس بودن، پذیرش نتیجه‌ى قانونى انتخابات است؛ [یعنى ] وقتى که به یک نتیجه‌اى رسید و مراکز قانونى تصدیق کردند که این است، پذیرش این نتیجه [حق�'‌الن�'اس] است، ضد�' آن کارى که در سال 88 انجام شد. خب در سال 88 یک حرف منکر و مستنکَرى را آمدند مطرح کردند که تقل�'ب شده است و باید این انتخابات برهم بخورد؛ حالا مردم چقدر شرکت کردند؟ چهل میلیون! چهل میلیون [نفر از] مردم شرکت کردند در یک انتخاباتى و رأى دادند به کاندیداهاى مختلف، نامزدهاى مختلف؛ این آقایان به اد�'عاى تقل�'ب [این‌را گفتند]. البت�'ه بنده با این‌ها خیلى مماشات کردم -حالا کارهاى جزئى‌اى که انجام گرفت طولانى است- مماشات کردیم، حرف زدیم، گفتیم بیایید، بگویید بروند صندوقها را نگاه کنند؛ هر تعداد صندوقى که شما مى‌خواهید. اعتناء نکردند، گوش نکردند؛ بنا بر این نبود که زیر بار این حرف حق بروند؛ زیر بار حرف حق نرفتند و براى مملکت خسارت درست کردند. من نمی‌دانم بنا است که این خسارتهایى که در سال 88 بر ما وارد شد کِى جبران بشود؟ واقعاً نمی‌دانم! هنوز جبران نشده.


3. تبریک به رئیس جمهور منتخب مصداق رفتار نجیبانه است‌
یک نکته‌ى دیگرى که در این انتخابات به نظر بنده برجسته بود و جا دارد که انسان خدا را شکر کند، این بود که بعد از انتخابات، نامزدهاى مختلف با نجابت و قانون‌پذیرى در این قضیه عمل کردند و واکنش نشان دادند؛ این خیلى چیز مهمى است. رفتند با رئیس جمهور منتخب، برادرانه و دوستانه دیدار کردند و به او تبریک گفتند، اظهار خرسندى کردند. بنده لازم است از این حضرات تشکر کنم. این است که کام مردم را شیرین مى‌کند، این است که موجب مى‌شود مردم احساس کنند موفقیت به‌دست آورده‌اند. حالا اگر بدقلقى نشان مى‌دادند، در این قضایا رفتار نانجیبانه مى‌کردند، یک چیزى را بهانه مى‌کردند، دعوائى راه مى‌انداختند - که دعوا را به هر بهانه‌اى مى‌شود راه انداخت - کام مردم تلخ می‌شد. این‌که ما بارها و به تکرار از حوادث سال 88 شکایت کردیم، گله کردیم، انتقاد کردیم، به‌خاطر این است. در یک انتخابات باعظمت و باشکوه، مردم احساس پیروزى مى‌کنند؛ بعد یک نفر، دو نفر، چهار نفر آدم بیایند کام مردم را تلخ کنند؛ در حالى‌که راه براى قانونگرائى وجود دارد. این، آن سال اتفاق افتاد؛ کام مردم تلخ شد، شیرینى انتخابات از مردم دریغ داشته شد؛ در انتخابات امسال نه، بحمدالله کام مردم شیرین شد، مردم شادى کردند. رفتار باید قانونمدارانه باشد. این‌که ما این همه تأکید کردیم بر این‌که قانون را رعایت کنید، این نتیجه‌اش است. وقتى قانون رعایت شد، دهن مردم شیرین مى‌شود، دل مردم شاد مى‌شود. این باید براى همیشه براى ما درس باشد. مردم هم در اینجور قضایا تفر�'س مى‌کنند، نگاه مى‌کنند، چهره‌هاى سیاسى را شناسائى مى‌کنند. آن چهره‌ى سیاسى‌اى که با نجابت، با قانونمدارى در قضایا برخورد مى‌کند، مردم از او خوششان مى‌آید. آن کسانى‌که به قانون‌ بى‌اعتنائى مى‌کنند، واگرائى از قانون مى‌کنند - به هر بهانه‌اى - آن‌ها را هم مردم شناسائى مى‌کنند؛ از آن‌ها بدشان مى‌آید. این هم یک نکته‌ى اساسى است.


4. حفظ متانت و رفتار خردمندانه‌
ایشان هم‌چنین ازطرفداران ونیروهاى رقیب انتخاباتى مى‌خواهند: از طرفداران انتخاباتى همه‌ى نامزدهاى محترم و نیز از دست‌اندرکاران امور سیاسى در همه‌جاى کشور مى‌خواهم که قدر این نعمت الهى را بدانند و با متانت و رفتار خردمندانه، از بروز هر آنچه خدا و خلق را ناخشنود مى‌سازد، جلوگیرى کنند. در تجربه‌ى افتخارآمیز انتخابات مردمى همه‌ى ملت بَرنده‌اند. با طرح مسأله برنده و بازنده خواسته‌ى بدخواهان را که به‌جز به شکستن وحدت مل�'ى نمی‌اندیشند، برآورده نکنید و فضاى زندگى مردم را با غوغاهاى تحمیلى آلوده نسازید.
طرفداران نامزدهایى که توفیق خدمت در مسؤولیت رئیس جمهورى نیافته‌اند، نباید احساس خسارت کنند. هرکس بر طبق عقیده‌ى خود تلاش کرده است، سرافراز است و آنگاه که این تلاش با نیت خیر و قصد الهى باشد برخوردار از پاداش و قبول خداوند است، ان‌شاءالله‌.


5. خدشه در سلامت انتخابات ممنوع‌
انتخابات‌هاى ما انتخابات‌هایى بوده است که بر طبقِ معیارهاى متعارف بین‌المللى، یکى از بهترین و سالم‌ترین انتخابات بوده است با نصابِ شرکت بالاى مردم. متأس�'فانه یکى از عادتهاى بدى که بعضى در داخل دارند، این است که دائماً در سلامت انتخابات در هر دوره‌اى خدشه کنند. از قبل از انتخابات مکر�'ر دَم بزنند از تقل�'ب، از دغدغه، از این‌که چنین بشود، چنان بشود؛ این کار غلطى است. در طول این 37 سال، مردم به‌خاطر اعتمادى که در دوره‌هاى مختلف و دولتهاى مختلف به نظام داشتند، در عرصه‌ى انتخابات شرکت کردند، حضور پُرشور پیدا کردند. چرا بعضى ها به دست خودشان این اعتماد را مى‌خواهند خدشه‌دار کنند؟ مردم به نظام اعتماد دارند. وقتى انتخابات هست، می‌آیند وارد انتخابات مى‌شوند و رأى مى‌دهند؛ چرا انسان بایستى این‌را خدشه‌دار بکند با دغدغه‌هاى بی‌خود و دروغین که نبادا [تخل�'فى بشود]. خب، معلوم است؛ اجازه داده نمی‌شود؛ مراقبتهاى شدید انجام مى‌گیرد. یکى از بزرگ‌ترین برکات وجود شوراى نگهبان همین است که مراقبند؛ مراقب خطا و اشتباهند و اجازه نمی‌دهند تخل�'فى انجام بگیرد؛ دیگر دستگاه‌ها هم همین‌جور. در طول این سالها هم گاهى در بعضى از دوره‌ها به ما گزارش مى‌شد که انتخابات اشکال پیدا کرده است؛ ما دستور مى‌دادیم مى‌رفتند تحقیق مى‌کردند، معلوم مى‌شد که نخیر، این‌جورى نیست. گاهى ممکن است در گوشه‌وکنار یک تخل�'فى انجام بگیرد که در نتیجه‌ى انتخابات هیچ تأثیرى نداشته باشد -آن مهم نیست- [ام�'ا ]انتخابات در همه‌ى دوره‌ها سالم است‌.


6. شادمانى یا ناشادمانى نباید کسى را وادار به رفتار غیرخردمندانه کند
دوران انتخابات دوران شور و التهاب است با پایان گرفتن انتخابات باید هیجان و التهاب، جاى خود را به متانت و رفاقت و همکارى بدهد. همه، چه طرفداران نامزد منتخب و چه طرفداران دیگر نامزدهاى محترم باید از خود ظرفیت و حلم و دانایى بروز دهند. هیچ احساسى، چه شادمانى و چه ناشادمانى، نباید کسى را به رفتارى برخلاف شأن یک انسان متعهد و خردمند وادار سازد. وحدت ملى و رفق و مدارا، تضمین‌کننده‌ى امنیت کشور و خنثى‌کننده‌ى هر توطئه است.


7. پس از انتخابات، روز مهربانى‌
به همه آحاد مردم و به‌ویژه جوانان عزیز که سرزنده‌ترین نقش‌آفرینان این حادثه‌ى شورانگیز بودند، توصیه مى‌کنم که کاملاً هشیار باشند. همواره باید شنبه‌ى پس‌از انتخابات، روز مهربانى و بردبارى باشد. چه طرفداران نامزد منتخب و چه هواداران دیگر نامزدهاى محترم، از هرگونه رفتار و گفتار تحریک‌آمیز و بدگمانانه پرهیز کنند.


8. رئیس‌جمهور منتخب، رئیس‌جمهور همه ملت ایران‌
رئیس جمهور منتخب هرکه باشد، رئیس جمهور همه‌ى ملت ایران است و همه به همکارى با او در پیشرفت کشور موظف‌اند. اینجانب نیز مانند همیشه از هر اقدام و حرکت ایشان در اداره‌ى قانونى کشور و حرکت در جهت اهداف نظام اسلامى حمایت خواهم کرد، ان‌شاءالله.


9. فرصت ارزشمند تا پذیرش رسمى مسؤولیت‌
اکنون پس‌از هفته‌ها گفتن و شنودن، نوبت کار و اقدام است. رئیس‌جمهور منتخب تا پذیرش رسمى مسؤولیت، داراى فرصت ارزشمندى است، شایسته است این فرصت، بدون فوت وقت، مصروف اقدامهائى شود که شروع مسؤولیت خطیر ریاست جمهورى بدان نیازمند است. همه‌ى مسؤولان کشور و نخبگان بخشهاى گوناگون، یارى ایشان را تعه�'دى انسانى و اسلامى بشمارند.


10. نخستین وظیفه نامزد منتخب‌
هرکدام از نامزدهاى محترم که سرانجام از بیشترین رأى مردم برخوردار باشد، متعهد به این آرمانها است و عدالت اجتماعى و رفع فساد و تبعیض و مقابله با توطئه‌هاى سیاسى و فرهنگى و اقتصادى نخستین وظیفه‌ى اوست. نقش مؤثر و تعیین‌کننده‌ى نامزدهاى ریاست جمهورى در خلق این حماسه‌ى بزرگ ملى، انکارناپذیر و سپاس از آنان بر همگان لازم است.


11. تلاش‌ بى‌وقفه در راه رفع مشکلات کشور، از اولین ساعات اعلام نتیجه انتخابات‌
به رئیس جمهورى منتخب توصیه مى‌کنم که از اولین ساعات اعلام نتیجه‌ى انتخابات، خود را براى تلاش هرچه بیشتر و اهتمام افزون‌تر به خدمتگزارى خستگى‌ناپذیر براى این ملت وفادار و مخصوصاً جوانان و بالاخص طبقات محروم که پرشمارترین حامیان نظام اسلامى‌اند، آماده سازد و خدمت خود به ملت و کشور عزیز را در عمل نشان دهد.


12. یأس دشمن‌
خن�'اسان و بدخواهانى که با انواع وسوسه‌هاى شیطانى و با بهره‌گیرى از کاستیها و فشارهاى ناشى از توطئه‌هاى دشمنان و جنگ تحمیلى، تلاش مذبوحانه‌اى را به همراه همه‌ى بوقهاى تبلیغاتى دشمنان براى ناامید کردن مردم و خالى کردن صحنه با تمام توان آغاز کرده بودند، امروز ناکام و مأیوس گردیدند.
جاى آن است که همه‌ى کسانى‌که دانسته و ندانسته در سراسر جهان، اسیر تحلیلهاى غلط و غیرواقعىِ خود و دیگران درباره‌ى ایرانند، اکنون به خود آیند و حقایق کشور عزیز ما را در رفتار و موضعگیریهاى ملتِ بزرگمان صحیح و واقع‌بینانه درک کنند. مردم با حضور پاى صندوق‌هاى رأى در هر یک از انتخابات، دست به انتخاب مسؤولان کشور و انتخاب اداره‌کنندگان امور مى‌زنند. این انتخاب، حقیقى و واقعى بوده، منشأ خیرات و برکات است. معناى این حضور و این انتخاب، آن است که مردم صاحب کشور بوده و براى اداره کشور و تعیین سرنوشت خود، نقش‌آفرینى مى‌کنند. بنابراین، انتخابات یک فرصت طلایى براى مردم، نظام و کشور به‌حساب مى‌آید. مردم با بهره‌گیرى صحیح از این فرصت، آینده خود، کشور، انقلاب و نظام را رقم مى‌زنند. میزان حضور مردم و سطح مشارکت آنان در هر یک از انتخابات، با بسیارى از مقوله‌هاى اساسى و حیاتى، ارتباط مستقیم و تنگاتنگ دارد، تأمین منافع ملى با سرفصل‌هاى مهمى چون تأمین امنیت ملى، حفظ عزت ملى، حفظ استقلال کشور، پیشرفت و تأمین رفاه عمومى، تحقق آرمان‌ها و اهداف انقلابى و ملى، همگى با انتخابات و میزان مشارکت مردم در انتخابات، ارتباط مستقیم دارد.

انتهای پیام

   
  

به اشتراک بگذارید:     Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 پربیننده‌ترین مطالب
آرشیو پربیننده‌ترین مطالب
::  صفحه نخست ::  آرشیو ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  درباره ما ::  نقشه سایت ::  نوار ابزار اصولگرا ::  نسخه تلکس
© اصول‌گرا 1391 - 1387
info@osoolgera.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
Real Time Web Analytics